Ogród w skrzynkach. Uprawa roślin przyprawowych i leczniczych.

 Ogrodnicy w zimie mają więcej czasu na czytanie i planowanie. Warto więc trochę rozejrzeć się wśród książek dla pasjonatów upraw roślin, zwłaszcza, gdy za oknem sroga zima.
Ogrody w skrzynkach od dłuższego czasu mają swoich zwolenników. Tutaj dowiemy się dlaczego tak jest i właściwie czemu by nie spróbować samemu. Nawet, jeśli w swoim ogrodzie mamy tradycyjnie uprawiane rośliny, sadzone w rzędach, klombach, na rabatach, czy w różnych pojemnikach, to i tak warto podglądać coś, co sprawdza się i wygląda naprawdę korzystnie.


W pierwszym rozdziale dowiemy się, jak i z czego w ogóle wykonać skrzynki. Przygotowanie ziemi, nawożenie, sianie, sadzenie, rozmieszczenie. Wszystko na temat, który zaczyna nas pochłaniać, a przepięknie wykonane zdjęcia, zachęcają do eksperymentowania w naszych ogrodach. Już powoli zaczynam szukać odpowiedniego miejsca przed domem, choć na razie tylko w wyobraźni, bo śnieg wyjątkowo dopisał w tym roku.
Jak rozmieścić skrzynki, czy ustawić je "schodkowo" czy równolegle. Sadzenie na planie szachownicy, a może w inny sposób, jakie rośliny dobierać do jednej skrzynki i czy tworzyć zestaw bardziej ozdobny, czy użytkowy.
 Różnorodność roślin, wykorzystanie ich do naparów, herbatek, jako przyprawy, a nawet w kosmetykach to kolejna zachęta, którą odnajdziemy w tej małej książeczce. Marzycie o śródziemnomorskich klimatach na tarasie? Nic trudnego - otwórzcie rozdział "Zapachy Prowansji" i dowiecie się, w jakim miejscu oraz które rośliny sadzić. Kiedy zebrać, jak suszyć albo mrozić.
Odmiany mięty, jak wiadomo zaskakują nie tylko aromatem, ale i nazewnictwem. Znalazłam takie, o których czytam po raz pierwszy: mięta bergamotkowa czy grejpfrutowa. Wspaniale brzmi i już chciałoby się je mieć pod ręką, by skosztować albo po prostu poczuć niezwykły zapach....
A może coś do sałatek? Warzywa doprawione odpowiednimi ziołami i przyprawami to zestaw obowiązkowy w wiosenno-letnim menu. I znów odnajdziemy rozdział poświęcony właśnie tym roślinom. Jako ciekawostki, na zakończenie rozdziałów, pojawiają się niezwykłe przepisy; pesto z bazylii, konfitura morelowa z werbeną ale i mleczko kosmetyczne z tymiankiem.
Jeśli nasza przyszła skrzynka ma stanąć w miejscu cienistym, to nic nie szkodzi. Odnajdziemy propozycje również i takich roślin, które lubią małe nasłonecznienie. A co do zimy, którą właśnie mamy za oknem, polecam rozdział "Piękny ogród zimowy", z którego dowiemy się, że w przyszłym roku, możemy cieszyć się całoroczną kompozycją ozdobną, ze świeżymi przyprawami!
Na zakończenie opis i zdjęcie omawianych w książce roślin. Praktyczne porady i piękne widoki w barwach zieleni, za którym już tęsknimy.

Książka niewielka, ale zawierająca wszystko to, co powinniśmy wiedzieć, mając zamiar rozpocząć przygodę z ogrodem w skrzynkach. Na ostatniej stronie dowiadujemy się, skąd autor zaczerpnął pomysły i kto był pomocny, przy pisaniu tego poradnika. Co więcej wszystkie zdjęcia pochodzą z jednego tylko ogrodu, należącego do jego rodziców. Podziw i szacunek, za pracę i wielką pasję, ujęty w tej publikacji jest pięknym i wzruszającym akcentem osobistym.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Ogród w skrzynkach. Uprawa roślin przyprawowych i leczniczych Autor: Laurent Bourgeois.
Wydawnictwo: Jedność oprawa miękka. 78 stron.


Do kupienia w księgarni wydawnictwa
https://www.jednosc.com.pl/jednosc-dla-domu-91/4537/ogrod-w-skrzynkach-uprawa-roslin-przyprawowych-i-leczniczych

Komentarze