Zamki w Polsce



Zamki, pałace, dworki, warownie. Jeśli kiedykolwiek przyszło Wam na myśl, by obejrzeć podobne miejsce, to albo zakochaliście się i kontynuujecie przygodę albo po kilku odwiedzinach padły słowa "przecież wszędzie jest podobnie"....Ja należę do tych pierwszych. 

Zwiedzanie, oglądanie, poznawanie historycznych faktów, związanych z budowlą i jej mieszkańcami. Zdjęcia, za których wykonanie nieraz przyszło dopłacić do biletu. Broszurki i albumy na temat zamku i te niepowtarzalne odczucia, gdy stoję w miejscu, gdzie kiedyś przebywali ludzie ze starych obrazów, znani z książek i encyklopedii. Królowie, arystokracja, dworzanie, szlachta. Gdzie bale trwały do białego rana, stoły uginały pod ciężarem przysmaków. Tam, gdzie przed lustrem przeglądały się dworskie panny, a rycerze stali na straży, wpatrując się w dal z warownej wieży. Tam po prostu chce się zajrzeć i poczuć tę atmosferę, może czasem i dotknąć przedmiotów, których wtedy używano. Niesamowite i wciągające przeżycia. 

Biorę do ręki przewodnik turystyczny "Zamki w Polsce" i przenoszę się znów w tamte miejsca. Oglądam fotografie i czuję wielką satysfakcję, że niektóre z zamków widziałam osobiście. Mogę teraz utrwalić sobie pewne, znane już fakty albo poznać zupełnie nowe, bo nie wszędzie bywaliśmy z przewodnikiem. 

Świetne wydanie. Format poręczny, nieduży, a zarazem bogaty w informacje. 
Zaczynamy od podziału na województwa, co już doskonale wprowadza nas na odpowiednią trasę. Nie zwiedzamy przecież alfabetycznie, a geograficznie. Zatem ruszamy w drogę i mamy zamek na zdjęciu, krótki opis, kiedy powstał i jaką pełnił funkcję. Nazwa miasta, w jakim się znajduje oraz rys historyczny, z którego naprawdę można wynieść sporo informacji. Dowiemy się kto i w jakim celu wybudował, kiedy tam mieszkał, co działo się na przestrzeni wieków z samą budowlą oraz w jakim stanie  jest obecnie. 

Znajdujące się na marginesie informacje praktyczne to złota księga wiedzy. Godziny i formy zwiedzania oraz odległości od większych miast. Atrakcje znajdujące się w pobliżu zamku - tutaj pomoc jest ogromna, bo jak wspomniałam na początku, nie każdy nawet w jednej rodzinie podziela tę samą pasję i odmienność atrakcji podczas wyjazdu, pozwala zadowolić całą wycieczkę ;)
Na koniec znajdziemy też jakąś ciekawostkę na temat opisywanego zamku. A jest to niejednokrotnie zaskakująca wiadomość. Sama dowiedziałam się paru rzeczy na temat miejsc, w których już byłam i nie pamiętam, żeby nawet oprowadzający przewodnik o tym wspomniał. Zawsze warto zajrzeć do tej małej ramki na spodzie (choć uprzedzam, że czcionka jest malutka i drobniutka)

Podsumowując przewodnik:
Chociaż mamy czasy internetu i wszechobecnego dostępu do informacji, to wiem, że jest jeszcze wiele osób na tym świecie, które lubią książki dotknąć i przewracając jej strony chcą wybrać coś dla siebie. Zatem przygotowanie trasy podróży będzie dla nich łatwiejsze i przyjemniejsze niż "bieganie" palcem po wyświetlaczu.
Dodatkowy atut, miłe wspomnienia cały czas są przed nami, zarówno na fotografii, jak i w treści. Bez względu na to, ile już zamków w życiu widzieliście, nie zawiedziecie się tą publikacją. 
Opisy i zdjęcia ponad 200 budowli czekają na pasjonatów podróży w przeszłość. Na pewno szkoda, że nie wszystkie warte zainteresowania obiekty zmieściły się w tych głównych, szczegółowych opisach, ale rozumiem, że objętość przewodnika ma swoje granice. Wybór należał do autora, chociaż czasem mnie zaskakiwał; choćby na przykład nie umieszczeniem w głównej części przewodnika zamku w Pszczynie czy w Mosznej (województwo śląskie, opolskie), a tylko w sekcji o nazwie "Pozostałe zamki". Być może jest inne wydanie, w którym zostały już szczegółowo opisane, bo na okładce mamy "wydanie czwarte", zatem z góry przepraszam za ewentualnie niepotrzebne zwrócenie na to uwagi. 

Polecam jak najbardziej ten przewodnik i oczywiście korzystanie z niego w sposób czynny. Niech będzie inspiracją do podróży przez nasz piękny kraj oraz w przeszłość, która przecież zbudowała naszą teraźniejszość. O wiele przyjemniej zająć się poznawaniem naszych przodków i ich dokonań, aniżeli śledzić każdy, nawet bezsensowny ruch "celebrytów" w sieci. 
Życzę Wam miłego czytania, oglądania i zwiedzania!!

Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo rm


Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)
                                                                                                          
Tytuł: Zamki w Polsce . Przewodnik turystyczny. Autor: Maciej Węgrzyn ;Wydawnictwo RM. Oprawa miękka. 224 strony.






Komentarze

  1. Wartoby, aby taki przewodnik znalazł się w naszej biblioteczce. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. A zdjęcia z wycieczek w rodzinnym albumie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo się cieszę że przewodnik się przydał. Co do zamków Moszna i Pszczyna - obie budowle to bardziej pałace i stąd umieszczenie ich w sekcji pozostałych założeń.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli wszystko jasne. Miło mi gościć na stronie samego autora. Serdecznie pozdrawiam i życzę udanych wypraw i kolejnych publikacji (oczywiście, jak już minie ten czas ograniczeń) :)

      Usuń

Prześlij komentarz