Skalniaki z ziołami


Zioła, tajemnicze rośliny, znane od wieków. Pomagają, zapobiegają chorobom, a nawet leczą. Jedne z najcenniejszych skarbów natury, jakie może pozyskiwać człowiek, bez degradacji środowiska, w połączeniu z nim i z wielką korzyścią dla siebie.
Najczęściej, aby zebrać zioła, jedziemy na łąkę, blisko lasów, rzek. Chwilowo zapominamy o tych, pochodzących ze szklarni, kupowanych w doniczkach, w supermarkecie, bo to temat na zupełnie inną książkę. Teraz możemy zasadzić zioła we własnym ogródku, ale również na balkonie czy tarasie.
Autorka proponuje nam wprawdzie większą inwestycję, bo szczegółowo omawiany skalniak jest spiralny, zbudowany z kamieni, lecz nikt nie zaprzeczy, że każdy rodzaj, kształt, czy inna forma własnej uprawy jest równie wartościowa. Zatem do rzeczy.
 Podpowiedzi dotyczą wszystkich aspektów, również i wyboru odpowiednich kamieni
Skalniak kojarzy się raczej z formą dekoracyjną, mieszanką kamieni i dekoracyjnych roślin. Tutaj mamy skalniaki z ziołami, czyli pięknie, ekologicznie i pomysłowo. Jakże przyjemnie jest mieć w zasięgu ręki, świeżą miętę, tymianek, rozmaryn, lawendę czy szałwię. Pachnące, pożyteczne i do tego pięknie kwitnące. Do wyboru te, na zasadzenie, w strefie suchej, normalnej oraz wodnej. Przyciągną pożyteczne owady, będą ozdobą i jednocześnie świetnym kulinarnym produktem. Przyprawią, nadając potrawom wspaniałego aromatu i smaku, staną się ciekawym dodatkiem do napoi  (herbatki, lecznicze napary, lemoniady) czy deserów.
Oto przed nami wspaniały pomysł na praktyczny i piękny element w naszym ogrodzie. W książeczce zalazły się opisy sadzenia, pielęgnacji i uprawy ziół. Jak łączyć w grupy, w jaki sposób będą prezentować się najlepiej. Porady na każdą porę roku. Różne możliwości zastosowań, bo oprócz kulinarnej i prozdrowotnej roli, zioła sprawdzają się przecież świetnie przy wytwarzaniu kosmetyków. Mydełka lawendowe są niewątpliwym przebojem rynku już od dłuższego czasu.
 
Ważnym i pomocnym rozdziałem jest ten pod tytułem "Portrety ziół". Wymagania roślin, najkorzystniejsze stanowiska do sadzenia, wielkość, kolory, czas kwitnienia i zbiorów, opis gatunków, uprawy i zastosowania oraz oczywiście piękne zdjęcia.

Książka idealna dla każdego miłośnika ogrodów i jednocześnie dla tych, którzy marzą o własnym zielniku. Nawet, jeśli skalniak miałby mieć inną czy mniejszą formę, to ten poradnik świetnie przyda się, przy wyborze odpowiednich roślin i przy ich pielęgnacji. Efekty z pewnością będą satysfakcjonujące.
Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Skalniaki z ziołami Autor:Heide Bergmann
Wydawnictwo: Jedność oprawa miękka .64 strony.

Do kupienia w księgarni wydawnictwa: https://www.jednosc.com.pl/jednosc-dla-domu-91/3470/skalniaki-z-ziolami-piekne-ekologiczne-pomyslowe

Komentarze

Publikowanie komentarza