WyznaniePorywająca, wciągająca, prawdziwa - nawet jeśli zbudowana na fikcji. Przeszywająca i opisująca najdelikatniejsze problemy, z jakimi ludzie ukrywają się w domowej twierdzy. Chwilami poruszająca do głębi podczas przeżywanych tragedii i dramatycznych losów. Odsłania najbardziej skryte emocje i obdziera z ładnej przykrywki brudne światy, które są czasami całkiem blisko nas...

"Wyznanie" - książka nazwana thrillerem psychologicznym, ale to, co czytamy wciąga, jak najlepsza powieść sensacyjna, zmieniająca się chwilami w gorący romans, z miłością od pierwszego wejrzenia, zazdrością, zdradą. Po to, by kilka rozdziałów później przenieść nas w obyczajowy wątek życia klasy średniej albo tej, nazywającej się elitą, z całym dramatem jej codzienności, ukrytym za bramą okazałej willi.
Świat, w którym rządzi pieniądz i ludzie bez skrupułów i jakichkolwiek oporów, związanych z etyką czy moralnością. Nie ma litości nawet, dla najbliższych, a kontrola i manipulacja sięga najwyżej, jak tylko można. "Jeśli coś chce, to osiąga swój cel" - tak mówi o swoim mężu kobieta zakochana, ale świadoma coraz bardziej tego, z kim się związała. 
Miłość, która ich połączyła to uniesienie, o jakim każdy marzy, a pieniądze wydawały się tylko to upiększać. Magiczny ślub, cudowne podróże, kosztowne prezenty i romantyczne chwile, w wymarzonych miejscach na świecie. Można chcieć czegoś więcej? Ktoś powie, że to "złota klatka", na którą godzi się kobieta wchodząca w związek z kimś bogatym. Nie tak oczywista sytuacja, zaczyna się rozwijać w miarę poznawania bohaterów. Wątpliwości, które ktokolwiek ma na początku, zdają się potwierdzać w coraz gorszy sposób. To już nie jest klatka, to niemoc, połączona z uzależnieniem. 

Porzucając bogate sfery, poznamy też udrękę dzieci w rodzinach patologicznych. Smutek i rozdzierający ból najmłodszych ofiar błędów, popełnianych przez dorosłych. Również i tutaj miłość w różnych odcieniach, od tej rodzinnej, braterskiej do takiej, poszukiwanej przez całe życie, ale niemożliwej do zrealizowania z nietypowych powodów.
Świat, w który przeniesie nas ta książka nie do końca nas zaskoczy, bo słyszymy o nim dużo, oglądamy go nie tylko w mediach, ale i niekiedy na co dzień, obok nas. Zapewniam jednak, że w tym ujęciu jeszcze go nie znacie, a już na pewno nie z każdego punktu widzenia, który zaprezentowała nam autorka. Przy okazji uchyliła rąbka tajemnic Celtyckiego Tygrysa w czasach największego boomu na Wyspach. 
Irlandia, o której my słyszeliśmy, że jest zieloną wyspą, oczekującą na nowych mieszkańców. Tutaj poznamy jej inne oblicze i ludzi, których właściwie moglibyśmy obecnie spotkać w każdym zakątku świata. Różniących się od siebie, a jednak podobnych, szukających swojego spełnienia w odmiennych światach, ale wciąż oczekujących, że ten spełni jego marzenia. 

Prawdziwe studium psychiki ludzkiej ukazane z różnych perspektyw i trzech narracjach. Z dramatem i tragediami; problemami alkoholizmu, chorób psychicznych, uzależnień, ale i ludzkich potrzeb, marzeń i celów. Codzienność, tworząca całe życie, które może zakończyć się nagle i w nieoczekiwany sposób, którego nie jest w stanie przewidzieć nikt, a już na pewno nie sam zainteresowany. 
Wątek kryminalny i akcja, która nie nudzi, ani przez moment. Osobowości, które chce się poznać oraz tajemnice, jakie zaskakują i do końca potrafią sprawić wielką niespodziankę. Niestety nie zawsze miłą dla wszystkich bohaterów. 
Książka świetnie napisana, której się nie czyta, lecz pochłania, pozycja z gatunku tych, jakie mogłyby mieć i dwa tysiące stron i nadal trzymałyby nas w napięciu i zainteresowaniu. Polecam.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Wyznanie Autor: Jo Spain
Wydawnictwo: QURARO oprawa miękka. 430 stron.

 Do kupienia w księgarni: https://www.rm.com.pl/product-pol-1299-Wyznanie.html

Komentarze

  1. Z racji zawodu, jestem naprawdę bardzo ciekawa tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet, jeśli pewne szczegóły, wychwycone przez profesjonalistę, mogą się nie spodobać, to i tak cała fabuła i postacie na pewno zrobią wrażenie. :)

      Usuń

Publikowanie komentarza