Najpiękniejsze kobiety przedwojennej Polski

 

💃Urodziły się ponad 100 lat temu. Niektóre z nich do końca swojego życia pozostały w Polsce. Inne wyemigrowały. Jakie były - podziwiane przez tłumy wielbicieli - najpiękniejsze kobiety lat 20-tych i 30-tych zeszłego stulecia? Jak potoczyły się losy każdej z nich?

Kolejne rozdziały książki Krzysztofa Szujeckiego, przedstawiają nam postać kobiet, których takie nazwiska jak Helena Grossówna czy Tola Mankiewiczówna zapewne są znane starszym czytelnikom. Jeśli oczywiście "załapali" się wiele lat temu na projekcje filmów w programie telewizyjnym o nazwie "W starym kinie" lub projekcje tych obrazów w innych ośrodkach kulturalnych.

Obecnie trudno oczekiwać, że młodzi ludzie zainteresują się czarno-białymi filmami z nieco zacinającymi się kadrami i charakterystycznie szeleszczącą w tle, ścieżką dźwiękową. A to właśnie w tamtych pełnometrażowych obrazach z okresu międzywojennego, można podziwiać zarówno najpiękniejsze kobiety jak i towarzyszących  im amantów takich jak Eugeniusz Bodo czy Aleksander Żabczyński. 

Długoletnie przyjaźnie, miłości i przelotne romanse, małżeństwa trwałe i te bardzo krótkie, zakończone rozwodami, a także podróże na plany filmowe w różnych miejscach globu. Występy na scenach operetek, deskach teatralnych i przed kamerą. W tych skróconych biografiach pięknych kobiet, dużo miejsca poświęcono również na opis czasów najtrudniejszych, czyli okresu wojennego. Ich losy bywały bardzo skomplikowane. Niektóre z pań trafiły też do obozów, gdzie stawały się jednymi z wielu więźniów, zmuszanych do ciężkiej pracy. Jakże to różne warunki życia od tych, które miały przed wojną. Luksusowe apartamenty, sceny, na których były obrzucane kwiatami i towarzyskie spotkania w drogich restauracjach wśród elity polskiej kultury i sztuki. Mając szerokie grono wpływowych znajomych, miały również możliwość wyemigrowania z kraju i przetrwania wojny w bardziej spokojnych miejscach na ziemi.

Na kartach książki "Najpiękniejsze kobiety przedwojennej Polski" możecie podziwiać setki niesamowitych zdjęć, które wzmocnią wrażenia podróży w czasie. Czy wiedzieliście, że w przedwojennym Białymstoku mieścił się luksusowy hotel Ritz z własnym kinem? Ja nie miałam o tym pojęcia. Niestety obiekt nie przetrwał wojny, a po niej już go nie odbudowano. Kolejna z ciekawostek dotyczy wprowadzenia filmów dźwiękowych do powszechnego obrotu. Chociaż ten wynalazek był bardzo wyczekiwany i powitany entuzjastycznie, to data jego wejścia na rynek zbiegła się z kryzysem gospodarczym. W związku z tym znacznie podwyższone ceny biletów sprawiły, że paradoksalnie niektóre kina zaczęły upadać, bo brakowało chętnych do oglądania udźwiękowionych filmów.

Biograficzne teksty są napisane w zachęcający sposób i czyta się je z dużym zaciekawieniem. To nie suche fakty, daty i wydarzenia, ale opowieść, snuta z nutką nostalgii. Są też przedruki wspomnień, wywiadów i pamiętników gwiazd. Niektóre z nich dotyczą również i minusów sławy. Natrętni i nieobliczalni wielbiciele to problem nie tylko dzisiejszych sław. Dotyczył również i tych z przeszłości. Prywatne życie najpiękniejszych pań nie było też bezproblemowe. Niektóre z nich musiały też mocno przekonywać do swoich zawodowych planów najbliższą rodzinę, bo filmowy świat nie był uważany za odpowiednie miejsce dla młodych kobiet.

Przepiękne kreacje sceniczne jak i pochodzące z gal i różnych oficjalnych okazji, wzbudzają podziw nawet na starych, czarno-białych fotografiach. Wiele z nich, można by z powodzeniem zaprezentować na współczesnych balach i wyjątkowych imprezach. Oczywiście wyglądają fenomenalnie na tych pięknych kobietach, więc tym bardziej zapadają w pamięć. 


 

Zachęcam do tej wyjątkowej podróży i poznania kobiet nie tylko o wyjątkowej urodzie, ale i osobowości. To bez wątpienia gwiazdy tamtych lat i aż samo nasuwa się skojarzenie i porównania ze współczesnymi celebrytkami. Wówczas nie było tak rozwiniętych mediów, ale powodzenie i sława pań jest dowodem na to, że ten brak wcale nie stanął na przeszkodzie, aby osiągnęły szczyty popularności.

Książka to ciekawe kompendium wiedzy o ludziach z minionej epoki, które może być doskonałym prezentem dla miłośników kina tamtych lat.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej

Tytuł: Najpiękniejsze kobiety przedwojennej Polski

Autor: Krzysztof Szujecki

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Księży Młyn

Liczba stron: 320

Oprawa twarda



Komentarze

Prześlij komentarz