Różne postawy. Życie Leonarda Cohena.

Okładka książki Różne postawy. Życie Leonarda Cohena


Piosenki Leonarda Cohena zawsze lubiłam, stąd i moja ciekawość, kim tak prywatnie, był sam autor i ich wykonawca. Niestety jest to biografia, z gatunku tych, które czyta się dosyć opornie, przynajmniej mnie nie szło.
Już sam początek mocno zapełniony datami, mnóstwem tytułów, nazw. Wiem, wiem, to jest przecież taki gatunek, ale wiem też, że możnaby napisać to lżej, bo i samo życie Cohena należy do trudnych i ciężkich. Czytając, dźwigamy więc podwójny ciężar; formy i treści.
Cohen zawsze tajemniczy, a w swoich piosenkach smutny i zamyślony. Teraz dotarło do mnie, że to skutek również jego problemów ze zdrowiem. Nie lubię plotkarskich gazet i portali i pewnie trudno w to uwierzyć, ale naprawdę nie wiedziałam, że zmagał się od młodości z psychozą maniakalno-depresyjna. Cóż, teraz jego głos wyda mi się jeszcze bardziej smutny, ale słuchać i tak będę, bo jego ciepła, niska barwa, mimo wszystko uspokaja. A biografię, może ktoś kiedyś napisze inaczej, tak, by też chciało się czytać...

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Różne postawy. Życie Leonarda Cohena.;Autor: Ira B.Nadel.  Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Oprawa miękka. 312 stron. Wypożyczone z biblioteki.


Komentarze