Ćwiczenie woli


Malutka książeczka, a wewnątrz wszystko, co mogliście dotąd przeczytać w opasłych tomiskach różnorodnych poradników. Kojarzycie neurolingwistyczne programowanie, ewolucja tożsamości, systemy nadrzędne, negatywne emocje i tym podobne sformułowania? Tymczasem z tej małej, niepozornej książeczki dowiadujemy się, że najważniejsza jest swojsko brzmiąca silna wola. To od razu przemawia do wyobraźni. Nie potrzeba wielu słów, nie musimy rozumieć tych wszystkich trudnych nazw, nie trzeba czytać kilkuset stron wywodów specjalistów, mówców czy trenerów. Tutaj niecałe sto stron wnosi w nasze życie energię, pomysł i chęć do działania. 

Silna wola gra główną rolę we wszystkich aspektach naszego życia. Nie tracąc jej i ćwicząc systematycznie, osiągniemy - jak obiecuje autor -  wymierne korzyści zarówno w życiu duchowym, moralnym, zawodowym jak i społecznym oraz rodzinnym. 
"Dla człowieka mającego silną wolę trudności nie są przeszkodami, które zatrzymują go w drodze, lecz trampolinami, dzięki którym przekracza własne ograniczenia".
Znajdziemy konkretne porady, na przykład dla małżonków, rodziców. Proste i konkretne treści, które łatwo zapamiętać. Jak choćby to, że brak opanowania prowadzi do uwalniania emocji i oddania się władzy namiętności, ta zaś jest prostą drogą do egoizmu, a wtedy już nie ma mowy o prawdziwej miłości. 
Rozdział o wychowaniu dzieci, krótki i treściwy z omówieniem podstawowych i najczęstszych problemów. A kwintesencją prostoty tej książeczki są takie zdania jak:
"Umiejętność ekscytowania się każdą wspólnie przeżywaną chwilą oraz traktowania najbliższych jako najpiękniejszego daru, który otrzymaliśmy od Boga jest elementem wielkiej sztuki życia"
I po takim tekście oczywiste obowiązki, jak nawet sprzątanie domu, przygotowywanie posiłków, spacer czy wspólne spędzanie czasu w rodzinie staje się drogą do szczęścia. Wystarczy przypomnieć sobie o tym, że nasi najbliżsi są przy nas i wyobrazić, co czulibyśmy gdyby ich nie było....
Dowiemy się również, że silna wola jest czynnikiem, który ma ogromny udział z utrzymaniu właściwego stanu zdrowotnego zarówno duszy, jak i ciała!

No cóż, od wielu lat wiadomo, że proste rozwiązania są najlepsze. I zawsze tak będzie, czy chodzi o sposób życia, myślenia, czy nawet odżywiania. Rzeczy oczywiste, o których ludzie zapominają w natłoku informacji, medialnego szumu, pośpiechu i manipulacji, jakiej wciąż są poddawani w dzisiejszym świecie masowego przekazu. A przecież człowiek, który przestaje samodzielnie myśleć, traci swoją wolę i jest automatycznie oddany we władzę innych, którzy wiedzą, w jaki sposób to wykorzystać.
Silna wola to mocny charakter, moralny kręgosłup i do tego energia wewnętrzna, która potrafi napędzić naszą codzienność. Oczywiście nie można zapomnieć o determinacji, pracowitości i konsekwencji, które również są nią zasilane.


Wspaniałe porady, zrozumiałe i łatwe do realizacji. Przejrzyste i świetnie skonstruowane rozdziały, cytaty i wypowiedzi osób, znanych z silnego charakteru.
Kwintesencja prostoty i dobrego życia - to treść publikacji. A forma małego notesu, pozwala na traktowanie tej wartościowej książeczki, jako podręcznego pomocnika w codziennym życiu i zaglądanie do niego, kiedy tylko o czymś chcemy sobie przypomnieć. 
Chociaż nie jestem zwolennikiem pisania po książkach nawet ołówkiem, tutaj mam nieodpartą chęć użycia jaskrawego zakreślacza, by szybciej odnaleźć te części tekstu, które najbardziej do mnie przemawiają. Porady z tej książeczki można stosować bez ograniczeń na co dzień. Przyznaję, że z wieloma już miałam do czynienia w tych, wspomnianych na początku, przeczytanych opasłych tomiskach różnych poradników. Jednak tutaj to jakby podsumowanie ich wszystkich, a do tego kilka takich, do których w jakiś sposób trzeba jednak dojrzeć  Szkoda, że nie miałam możliwości przeczytać jej, zanim gdzieś w przeszłości, pojawiały się przeszkody czy problemy w moim życiu. Pewnie jednak na wszystko nadchodzi ten właściwy czas.
Sam autor wspomina, że najlepiej, by zapoznali się z nią, jak najmłodsi ludzie. Polecam zatem, bo dzięki właściwemu podejściu, jakie proponuje, naprawdę można uniknąć wielu błędów, niewłaściwych decyzji czy niepotrzebnych komplikacji w życiu.Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)
                                                                                                          
Tytuł: Ćwiczenie woli Autor: ks.Gaston Courtois ;Wydawnictwo PROMIC. Oprawa miękka. 72 strony.


Komentarze

 1. Bardzo rzadko goszczą u mnie tego typu lektury, ale przyznaję, że ta wydaje się dość kusząca. Posiadanie silnej woli to ogromny atut i najlepsza droga do bycia sobą, do wykaraskania się z różnych manipulacji, droga do wolności w sumie.

  A przy okazji polecam Ci "1000 kropel" Małgorzaty Rosickiej. Cieniutka pozycja. U mnie BT z nią, zapraszam: http://rosaczyta.blogspot.com/2017/07/book-tour-1000-kropel-drogowskazy.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Zajrzę i poczytam. A ta powyżej to taka Mała Wielka Książka :) Warto ją mieć przy sobie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tego rodzaju książek podchodzę z dużą dozą dystansu.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja je lubię czasem poczytać. Ta jest jedną z najlepszych w swoim gatunku :)

   Usuń

Publikowanie komentarza