Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu.


Lekcje życia, jeśli w ogóle takie "brać", to tylko od mistrza życia. A okazuje się, że jest ich wielu. Są różni, wśród nich wielcy bohaterowie, ludzie ogłoszeni świętymi, są przywódcy i ludzie nauki, kultury, sztuki. Każdy może dodać coś od siebie, każdy w swoim życiu osiągnął to "coś", co sprawia, że tytuł Mistrza pasuje do jego osoby. A zwykły, przeciętny  człowiek? Może dawać rady? Cóż, dawać może każdy, ale pewnie nie wszyscy będą tych rad słuchać..., ale to akurat zawsze jest indywidualna sprawa słuchacza. Czy w ogóle przyjmie porady do wiadomości, a co dopiero, czy wykorzysta je w życiu.

Regina Brett jest kimś, bardziej zwyczajnym niż znanym i powszechnie uznawanym za mistrza, ale bez cienia wątpliwości wierzę w słuszność tego, co mówi. I chcę jej słuchać. Dlaczego? Bo napisała wszystkie porady na podstawie własnego życia. Nikt mi nie powie, że życie kogoś znanego, sławnego jest bardziej wartościowe i zawiera więcej istotnych przeżyć, niż kogoś, kto z pozoru nie ma nam wiele do zaoferowania. Ot  żyjący sobie w spokoju i cieniu, gdzieś na sąsiedniej ulicy.

Autorka daje i tego doskonałe przykłady. Kiedy pisze o miejskim listonoszu, który potrafił dawać radość ludziom, samym tylko słowem i swoim miłym zachowaniem. Albo nauczycielka, stosująca oryginalne pomysły przy wychowywaniu młodzieży i pokazywaniu im, jak lepiej żyć. Ci ludzi byli zwyczajni, ale zostali zapamiętani przez swoich bliskich i znajomych jako nadzwyczajni.

Biorąc ten poradnik pełen lekcji możecie się spodziewać całego wachlarza przeżyć. Dowiecie się, jak nie wikłać się w związki z nieodpowiednimi mężczyznami, jak dobrze przeżywać dzień, jak oczyścić się z niepotrzebnie pielęgnowanych złych emocji, głównie pochodzących z dzieciństwa. Jak to jest, kiedy ciężka choroba staje się faktem, a cała istota życia nagle sprowadza się do tych kilku słów wypowiedzianych przez lekarza. Będzie też o tym, że dzieciństwo jest tylko raz.i nie warto odkładać chwil spędzonych z dziećmi na później. I o tym, że bycie ekscentrykiem to wcale nie jest taki głupi pomysł, bo:

"Starzy ludzie i dzieci wiedzą, jak żyć. Ci, którzy stoją na początku i na końcu drogi, bawią się najlepiej. Mają w nosie, co myślą inni. Są albo za młodzi, żeby wiedzieć, że powinni się przejmować, albo za starzy, żeby ich to obchodziło"
Zwięźle i na temat!

A kiedy odchodzi ktoś, kogo znaliśmy całe swoje życie,  żal jest nieunikniony. Jednak, gdy usłyszymy od niego : - Miałem wspaniałe życie. Nikt nie miał lepszego niż ja., to pożegnanie nie tylko staje się łatwiejsze, ale zmienia nasze myślenie na zawsze. Wtedy czujemy, że najważniejsze jest "Potrafić spojrzeć wstecz na swoje życie i być za nie wdzięcznym. Niczego nie żałować. Niczego sobie nie wyrzucać. Nie zastanawiać się, co by było gdyby"

W tej książce znajdziecie wszystkie barwy i odcienie życia; smutne dzieciństwo, choroby, samotne macierzyństwo, przemijanie, ale i szczęście, powodzenie i spełnione marzenia. Jest o pracy i rodzinie, o wszystkim, co dotyczy nas, przeciętnych szaraków. Regina Brett zdradziła nam również kulisy pracy dziennikarskiej, a dokładniej atmosferę, jaka tam panuje - i powiem szczerze - smutne! 

Dostajemy wiele porad, a między innymi te o aktywnym uczestnictwie, a nie biernym oglądaniu życia, o proszeniu, ale i o dawaniu, o przyjaźni, miłości i byciu szczęśliwym tu i teraz.

Jeśli o nic nie prosisz, niczego nie dostaniesz, więc proś. Czasem usłyszysz "tak", czasem "nie". Ale jeśli nawet nie zapytasz, odpowiedź zawsze brzmi "nie". Sam jej sobie udzieliłeś. 

Większość cytatów, tytułów rozdziałów i ważnych myśli zasługuje na utrwalanie ich i przekazywanie dalej, a przede wszystkim stosowanie się do nich. Dziękuję pani Reginie Brett, za to, że napisała o swoim życiu w tak szczery sposób, choć na pewno nie było łatwo przyznać się do porażek czy błędów, wspominać to, co było smutne, czy nieprzyjemne, ale jak widać po bestsellerowych nakładach jej książek - warto było! Bo inspirują miliony szaraków na świecie :)


Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej !

Tytuł: Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu; Autor: Regina Brett; Wydawnictwo Insignis. Oprawa twarda. 320 stron.

Komentarze

 1. Wierzę w jej siłę motywacyjną, ale chyba nie potrzebuję :)

  Bookeater Reality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze! Tak trzymaj! :) Ale wiem, że jest mnóstwo osób, które nie tylko szukają motywacji, ale i pocieszenia w trudnych chwilach - w tej książce je znajdą. Byle trafiła do nich na czas...

   Usuń
 2. Do książek tego typu podchodzę sceptycznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, ale i zapewniam, że ta nikomu w niczym nie zaszkodzi, a czasem pomóc może :)

   Usuń
 3. To jest książka, którą bardzo chcę przeczytać i na pewno to zrobię. :-) Cieszę się, że Ci się spodobała. :-) Pozdrawiam! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Ja jestem bardzo ciekawa kolejnych książek tej autorki, jak tylko przeczytam - napiszę i o nich. Pozdrawiam :)

   Usuń

Publikowanie komentarza