Elita Hitlera


Druga wojna światowa i jej główny bohater, niestety negatywny -Adolf Hitler, przywódca, despota, tyran, ale też do końca niepoznany fenomen. Jego wyjątkowość i nieprawdopodobna moc przekonywania tłumów. Talent oratorski, przykuwający uwagę i mający moc tak potężną, by zmanipulować miliony myślących ludzi. Mamy do czynienia z niepozornym z wyglądu mężczyzną, który podczas pierwszej wojny światowej służył, jak inni, w armii niemieckiej. Co takiego potrafił zrobić, że zaczęły wierzyć mu osoby wpływowe, ludzie oddawali swój los w jego ręce, a podwładni stawali się bezwzględnie posłuszni?
Sporo odpowiedzi pada w tej właśni publikacji, dużo się wyjaśnia, ale przede wszystkim, poznajemy wspomnianą elitę Hitlera od samego wnętrza. Struktury, układy wewnętrzne, sympatie i animozje. 


Przy tym precyzyjne opisy techniczne; broń, umundurowanie, nazewnictwo i mnóstwo postaci przewijających się wokół przywódcy faszystowskich Niemiec. Poznamy gwiazdy, a raczej gwiazdorów, których sam Hitler wybierał, faworyzował i właściwie można powiedzieć "tworzył", czasem po to, by w wybranym przez siebie momencie, zepchnąć z piedestału i unicestwić jednym ruchem. 
Walki wojsk, obierane strategie i zmiany, jakie zachodziły w ciągu sześciu lat wojny. Koszmar i dramat dni, od których minęło już niemal sto lat, ale wciąż odkrywane fakty, na każdym człowieku wywierają ogromne wrażanie i nasuwają powtarzające się pytanie "jak mogło dojść do takiego odczłowieczenia ludzi"...
Obejrzymy niezliczoną liczbę czarno białych zdjęć, upamiętniających tamte dni. Żołnierzy na polach walki i tytułowej elity podczas spotkań, która wtedy miała wrażenie, iż jest niezniszczalna i nieśmiertelna.


Elita to słowo w pierwszym odczuciu kojarzące się z ludźmi "lepszymi". Jak wiemy z historii na tym polega większość sposobów manipulacji człowiekiem. Zagranie na jego najniższych uczuciach, jak chęć władzy, pycha i wysokie mniemanie na swój temat. Oto technika, którą wielu dyktatorów posługuje się w swoich działaniach, a że najczęściej takie postępowanie wynika z głęboko ukrytych kompleksów, to już jest inna historia...


Książka "Elita Hitlera" z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy śledzą historię ubiegłego wieku, a czytając ją, poznajemy mimowolnie losy ludzi, którym wydawało się, że świat leży u ich stóp i ginęli w imię wartości zupełnie im obcych, a jednak przyjętych z powodu własnej słabości i uległości wobec zła. Książka przenosi nas w tamte czasy, podobnie, jak telewizyjne programy Bogusława Wołoszańskiego, którego opowieści wiele razy skojarzą się podczas czytania.
Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Elita Hitlera. SS w latach 1939-1945 Autor: Chris McNab
Wydawnictwo: RM oprawa miękka. 376 stron.

Komentarze

Publikowanie komentarza