Jeśli tam jesteśZan i Priya są od lat przyjaciółkami, a kiedy jedna z nich ma wyprowadzić się z miasteczka, to mimo wielu możliwości współczesnej komunikacji, smutek jest ogromny. Wspólnie przeżywane chwile przewijają się w pamięci Zan. Brak kogoś bliskiego do spotkań, rozmów tych ważnych i mniej istotnych, szczególnie doskwiera, zwłaszcza w momentach trudnych wyborów i decyzji. Pomoc przyjaciółki, jej wsparcie, ale i szczera porada czy uśmiech i wspólna radość z sukcesów. Wszędzie i wszystko przypomina to, co minęło i dlaczego właściwie Priya nie przyznaje, że równie mocno tęskni i że brak jej tego wszystkiego? Czy nowe środowisko, interesujący znajomi aż tak bardzo ją pochłaniają, że nie ma chwili na wspomnienia? W ogóle nie żałuje, że musi tam być? 

Zan jest sfrustrowana, chwilami wręcz zrozpaczona. Przyjaciółka milczy tak, jakby były dla siebie zupełnie obcymi osobami. Nie mieć dwóch minut na wysłanie sms-a czy maila? I do tego te ciągłe wpisy na portalach społecznościowych. Dziwne komentarze, zdjęcia...Co się stało z dawną Priyą? 
My, jako czytelnicy również nie możemy tego zrozumieć, a co dopiero jej najlepsza przyjaciółka...Aż do chwili, kiedy na jednym ze zdjęć Zan dostrzega kolczyki, które Priya zostawiła u niej w domu. Jak to możliwe, że uch właśnie użyła, skoro leżą obok? Czy to znaczy, że zamieszcza stare zdjęcia? A może robi to ktoś za nią, żeby upozorować aktualizacje kont? Konsternacja, zdziwienie i wkradający się niepokój, wciągają nas w sensacyjno-kryminalny wątek, który będziemy śledzić przez większość rozdziałów. 

Młodzi bohaterowie- prawie detektywi to Zan i Logan, nowy szkolny kolega. Sympatyczni, z poczuciem humoru, wrażliwi i tacy, z którymi można spędzić nie tylko prawie trzysta stron opowieści, ale i wiele chwil w prawdziwym życiu. Ta dwójka może liczyć na siebie nawzajem, a rozwikłanie niezwykłej zagadki znacznie pogłębia ich znajomość. Zdradzę tylko, że wkradnie się uczucie, na które oboje w pełni zasługują i po prostu tych dwoje pasuje do siebie. Ten aspekt tylko bardziej przyciąga do prowadzonego sensacyjnego wątku, bo już wiemy, że Zan i Logan nie odpuszczą, dopóki nie rozwiążą łamigłówki. 


Czy ktoś porwał Priyę? Zabronił jej kontaktu ze światem zewnętrznym i sam ją udaje w sieci? Dlaczego? Z jakiego powodu nie pozwala napisać nawet do najlepszej przyjaciółki? Czy Priya potrzebuje pomocy, czy naprawdę zaczęła żyć inaczej, a nowy styl podoba jej się tak bardzo, że nie chce wracać do przeszłości? 
Pewnego dnia Zan otrzymuje z używanego wyłącznie przez obie przyjaciółki konta, tajemniczy e-mail z prośbą o pomoc i odtąd dziwny zlepek słów zaczyna układać się w jakąś podpowiedź. Wspólnie z Loganem odkryją nam powoli cały sekret, przy okazji opowiadając trochę o sobie i swoim życiu. Wątki przeplatają się i układają w ciekawą całość. Osobowości i historie przewijające się w tle, czasem zaciekawiają, czasem śmieszą, a innym razem wzbudzają smutek. Wszystko razem to świetny koktajl współczesnej powieści, napisanej lekkim i barwnym językiem, przeznaczony nie tylko dla młodych ludzi, dobrze znających internetowy świat komunikacji międzyludzkiej. Znajdziecie tam bowiem sporo świata rzeczywistego i wartego poznania, a głównych bohaterów z przyjemnością każdy poznałby osobiście, gdyby tylko było to możliwe...i jeśli tam są....

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Jeśli tam jesteś Autor: Katy Loutzenhisher
Wydawnictwo: IUVI oprawa miękka. 298 stron.

Komentarze

Publikowanie komentarza