Rachunek sumienia i spowiedź dorosłych


Jeśli ktoś często korzysta z sakramentu spowiedzi, zapewne przeczytał już mnóstwo publikacji na ten temat. Zarówno w postaci książkowej, jak i broszurowej, którą często można znaleźć w budynkach lokalnych kościołów. Pozycja, którą dzisiaj przedstawiam, jest czymś pośrednim, bowiem jej forma bliska jest wydaniu książkowemu, lecz nieduży rozmiar przypomina podręczny zestaw pytań, widywany, jako pomoc w przygotowaniu do spowiedzi.
Publikacja jest przeznaczona dla osób dorosłych, dlatego zawiera zestaw pytań z różnych dziedzin życia, z którymi na co dzień ma do czynienia dojrzały chrześcijanin. Czy  ten wykaz pytań jest taki, jaki znamy z innych pozycji? Tak i nie, bo oczywiście znajdziemy tam to, co już znamy, ale mam też wrażenie, że jest na tyle szczegółowy, iż każdy z czytających go dorosłych, może być zaskoczony jakąś nowością, o której nie wiedział lub rozumiał ją inaczej. Ja przyznaję, że w dwóch pytaniach odnalazłam coś, czego nie byłam świadoma i choć nie dotyczyło mnie bezpośrednio, to samo nazwanie tego przewinieniem było zupełną nowością. 

Rachunek sumienia to niezwykle ważna chwila przygotowania do tej szczególnej rozmowy z kapłanem. Tym bardziej bywa trudny, jeśli ostatnia spowiedź odbywała się w odległym terminie, a przeszłość wydaje się lekko zamazana w pamięci. Te pytania odnowią wiele wspomnień i podpowiedzą to, o czym warto powiedzieć, wyznać, by móc rozpocząć życie od nowa z "czystą kartą". 
Niezwykle aktualny temat, zwłaszcza w przedświątecznym czasie przygotowań i pośpiechu, jest ujęty w rozdziały dotyczące przede wszystkim dziesięciu przykazań. Treść napisana według nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego prowadzi nas również przez wszystkie warunki dobrej spowiedzi oraz sam obrzęd sakramentu pojednania. Na zakończenie znajdziemy też modlitwy, odpowiednie na tę okazję i pomagające przeżyć ją w pełny i właściwy sposób. 
Pamięć człowieka jest zawodna, dlatego be względu na to, jak często korzystamy z sakramentu spowiedzi, warto za każdym razem szczegółowo "zajrzeć" w głąb swojego życia i postępowania, w którym przecież zawsze można coś zmienić na lepsze.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Rachunek sumienia i spowiedź dorosłych Autor: John P.Maguire, William B.Faherty SJ Wydawnictwo: Promic  Oprawa miękka, 48 stron.

Komentarze

Publikowanie komentarza