Atlas motyli


Wiosna już za progiem, a kiedy tylko pojawią się pierwsze mocniejsze promienie słońca, pokażą się i one...motyle! Znak ciepłych dni, radości. Motyle zawsze kojarzą się ze słońcem, latem i tą niezwykłą aurą lekkości, bo i one same są wyjątkowo delikatne. Najczęściej rozpoznajemy kilka gatunków, popularnych w naszym kraju. Ten przewodnik, pokaże nam jednak nie tylko motyle Polski, ale  znacznie więcej pięknych okazów, spotykanych w Europie Środkowej. Jeśli ktoś, chociaż minimalnie interesuje się przyrodą, to zachęcam do przejrzenia i zagłębienia się w tajniki życia kolorowych motyli. Co do barw, w przewodniku znajdują się również okazy może wyglądające mniej spektakularnie, ale jednak należące do rodziny motyli. Pokazują się najczęściej po zmierzchu, ale ich nocne życie może zaskakiwać różnorodnością zachowań.


Kolejne rozdziały prowadzą nas przez etapy życia kolorowych piękności. Budowa motyli, ich niesamowity rozwój i poszczególne stadia, prowadzące do wielkiej metamorfozy, aż do ich upodobań kulinarnych. Grupowane w rodziny, mają swoje charakterystyczne nazwy, jak choćby prządki i tutaj popularny przykład, jakim jest jedwabnik. Mnie zatrzymała pewna rodzina zawisakowatych, której przedstawiciela miałam okazję obserwować pewnego dnia przy pewnej kwiaciarni. Fruczak gołąbek został zwabiony przez wystawione na zewnątrz kolorowe kwiaty do wielkiej, nektarowej uczty. Oczywiście jego nazwę poznałam dopiero po przeczytanie "Atlasu motyli", bo wcześniej stojąc i patrząc, jak dość duży owad zachowuje się niczym egzotyczny koliber, nie miałam pojęcia, kim jest, ani skąd się wziął na miejskiej ulicy, a już na pewno nie sklasyfikowałam go jako członka rodziny motyli. W taki sposób można rozszyfrować wiele z fascynujących gatunków, a przede wszystkim stać się na nie bardziej wyczulonymi, bowiem nic tak nie scala nas z przyrodą, jak jej codzienne poznawanie, a pytania dzieci podczas spacerów "jaki to motyl" już nie będą kłopotliwe.Zbliżają się cieplejsze dni i będzie ku temu mnóstwo okazji. Zachęcam do zapoznania się z tym poręcznym przewodnikiem, który pomoże rozpoznać otaczające nas cuda natury.
Każdy motyl jest oczywiście nazwany i opisany, pod kątem jego charakterystycznych cech, miejsca występowania. Są też ciekawostki na ich temat. Zaglądajcie i podziwiajcie naszą przyrodę, poznawajcie ją bliżej, a wtedy nawet będąc gdzieś na zagranicznych wakacjach, możecie zabłysnąć wiedzą, ale też zauważyć te gatunki motyli, których w naszym kraju nie uda się spotkać.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł:  Atlas motyli Autor: Heiko Bellman
Wydawnictwo: RM oprawa miękka. 192 strony.

Komentarze