Kuchnia dla zabieganych


 

Nowy rok, nowe postanowienia. Może ma to być odpowiednio zbilansowana dieta albo lepsze planowanie posiłków i przygotowywanie ich w domu, a nie porywanie w biegu "gotowców" ze sklepowych półek? Może chodzi Wam o zero waste i wykorzystywanie większej ilości wartościowych produktów, w tym warzyw i owoców w codziennych daniach?

Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiadacie twierdząco, to zapraszam na książkę "Kuchnia dla zbieganych"! Do wszystkich powyższych argumentów, dodaję jeszcze jeden: posiłki przygotowywane szybko i w nieskomplikowany sposób. 

Może rozpocznę od takiej zalety, która nie jest wprawdzie najważniejsza, ale przyznam się, że na mnie działa wyjątkowo zachęcająco - zdjęcia! Smakowicie prezentujące się potrawy i ich drobiazgowe opisywanie to, coś, co sprawia, że taki poradnik staje się dla mnie od razu przyjacielem i pozostaje na półce, choćbym i miała dziesięć podobnych. ;) Po prostu jestem wzrokowcem.

No, ale do rzeczy. Zaczynamy od praktycznych porad, czyli przygotowywania półproduktów. Mamy wspomniane zdjęcia i opisy jak długo trzeba gotować na przykład pieczarki, bataty, kalafiory, soczewicę czy kaszkę kukurydzianą do krojenia. Przy każdym z takich produktów mamy również podany czas bezpiecznego przechowywania ich w lodówce. Jeśli więc będziecie planować posiłki na cały tydzień, spokojnie przygotujecie sobie coś na wtorek czy środę - już w niedzielę wieczorem. 

Następne są przepisy na różnego typu sosy i dodatki, które również można przechować po kilka dni, bez obaw o późniejszą niestrawność. No i docieramy do przepisów głównych. Oczywiście wiem, że nie wszystkie przypadną Wam do gustu. ja też nie lubię każdego z proponowanych dań, ale warto popróbować nowych smaków i do niejednego się przekonać. A te zdjęcia!....mmmm....więc skuszę się na pewno na niejedną nowość. Rodzina może wprawdzie niechętnie zaakceptuje, ale zawsze możecie zrobić mniejszą porcję tylko dla siebie. Pamiętajmy, że wiele rzeczy przetrwa w lodówce bez problemu. 


Zatem tarta z kurczakiem i kokosem, pizza z kozim serem i quiche z porami. Na ten ostatni na pewno się zdecyduję, bo wciąż pamiętam doskonały smak quiche'a z francuskiej boulangerie i chciałabym spróbować go odtworzyć. Kurczak karmelizowany w jabłkami i zapiekana kaszka kukurydziana do krojenia - to też może się udać! W domu możecie również przygotować coś dla miłośników fast foodów. Nuggetsy  z sosem chutney i parmezanem czy wrapy z warzywami i wołowiną - to jest to. Placki warzywne i ekspresowe omlety również się sprawdzą w kuchni prowadzonej przez Zabieganych.

Najciekawsze zostawiłam na zakończenie. Macie tam plany na tygodniowe menu, które dostosujecie do aktualnych potrzeb. Jest tygodniowa rozpiska na "niski budżet", "wegetariańska", jak i dla osób lubiących "podróże kulinarne" lub naprawdę zabieganych, którzy chcą zjeść coś bez gotowania i pieczenia. Jest także indeks składników, czyli lista produktów używanych do posiłków i obok potrawy, które można z nich przygotować. Tutaj więc ukłon w stronę zero waste, bo kupując nawet więcej żywności, będziecie mieć pomysł na jej wykorzystanie w potrawach.

Jak dla mnie mogłoby być trochę więcej samych przepisów, ale ich dokładne opisy i podpowiedzi zastosowania zamienników, dają pole do popisu naszej kulinarnej wyobraźni. Jest to doskonała baza do tego, żeby rozpocząć planowanie całego tygodniowego menu. Co nie tylko skróci czas poświęcony na ich przygotowanie, ale i dobrze wpłynie na domowy budżet. Zaplanowane posiłki to także dobrze skomponowane zakupy i brak niepotrzebnych artykułów, które potem zalegają w lodówkach. Polecam!

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Wiek: 3+

Tytuł: Kuchnia dla zabieganych

Tekst: Anne Loiseau

Ilustracje: Delphine Amar - Constantini

Wydawnictwo: Jedność

Liczba stron: 160

Format: 190 x 245 mm

 

Oprawa: miękka



Komentarze

Prześlij komentarz