Esencja alkoholizmu, deficyt bliskości

 

 

Czy alkoholik przyzna się bez przymusu, komukolwiek, że jest uzależniony? Kiedy w ogóle sam to zrozumie? To kwintesencja problemu alkoholowego, bo pierwszym krokiem jest stwierdzenie tego faktu i chęć wprowadzenia zmian, czyli leczenia. Alkoholizm jest chorobą i to śmiertelną, ale uleczalną. Niestety tylko w niewielu przypadkach. Większość uzależnionych nie podejmuje nawet próby terapii, a jest przecież powszechnie dostępna. Dlaczego tak jest? 

Można to nazwać brakiem odwagi albo wprost - tchórzostwem. Człowiek dostał w prezencie rozum i wolną wolę, więc powinien (przynajmniej teoretycznie) z nich korzystać. Niektórzy robią to jednak kompletnie inaczej. Czy naprawdę to takie trudne - przyznać się do nieradzenia z używkami, kiedy stawia się na szali swoje zdrowie, rodzinę, pracę, a nawet życie?? A może to daje tyle przyjemności i pseudo-odprężenia, że tak jest wygodniej? Zapijać problemy, troski czy inne smutne albo i radosne sytuacje?

Alkoholizm najczęściej wynika z braku umiejętności radzenia sobie z emocjami. Huśtawki nastroju, stres, złość, niemoc w rozwiązywaniu problemów, smutek, niskie poczucie własnej wartości albo kompleksy. To tylko niektóre z podwalin uzależnienia. Alkohol jako środek do samoleczenia wydaje się być idealny. Dostępny niemal wszędzie. Zresztą zerknijcie na sklepowe półki w marketach. Te, z alkoholem są chyba najlepiej wyposażone - do wyboru i do koloru, małe i duże porcje, słabsze i mocniejsze trunki w rozmaitych smakach. 

Autor tej książki sam był uzależniony od alkoholu i stracił przez to swoją rodzinę, ale powoli i konsekwentnie wybrnął z impasu. Opowiada o wszystkim, co wydarzyło się na tej drodze do największego osobistego sukcesu. Bo niewątpliwie trzeba to właśnie tak nazwać. Nie tylko pozbył się uzależnienia, ale teraz nauczył pomagać innym potrzebującym odwyku. Jest tym samym najbardziej wiarygodnym terapeutą, a jego własna historia służy przykładem na wielu polach. 

To książka, która przybliża problemy związane z uzależnieniem oraz współuzależnieniem (nawet całych rodzin i najbliższych osób). Można poznać wiele istotnych szczegółów, jak choćby czym różni się abstynencja od trzeźwości albo jak radzić sobie ze zmianami w stylu życia i wypełnieniem tej ogromnej luki po alkoholu. Jakie problemy zdrowotne wynikają z nadużywania alkoholu? Kilka z nich to oczywiste odpowiedzi, ale są też i takie dolegliwości, które nie od razu kojarzą się z nadmiernym piciem.

Piciorys - co to? Historie dotyczące picia. A kogo dotyczy alkoholizm? Wbrew pozorom może uderzyć niemal w każdym wieku. Począwszy od nastolatków, aż do emerytów, którzy nie radzą sobie ze zmianami w życiu. Wcale nie musi to być osoba z rodziny dysfunkcyjnej. Coraz częściej spotykane są też osoby pijące i jednocześnie zachowujące doskonałe pozory zachowania trzeźwości, czyli tak zwani "wysokofunkcjonujący alkoholicy", ale jedna rzecz jest wspólna dla każdego przypadku: Wytrzeźwieć każdy musi sam, nikt tego za alkoholika nie zrobi.

Alkoholik potrafi często umiejętnie manipulować najbliższymi ludźmi. Wcale nie musi dochodzić do przemocy fizycznej, bo doskonale opanowuje tę słowną/psychiczną. To dlatego, osoba współuzależniona bywa nie tylko izolowana, ale nawet sama nie szuka kontaktu, bo funkcjonowanie z alkoholikiem staje się ogromnym ciężarem, odbierającym pewność siebie.

Nałogowe picie to ogromny problem dla rodzin alkoholików. O tym, jak cierpią na tym dzieci też nie trzeba tłumaczyć. Najgorszym problemem jest to, że często pojawia się wstyd i to nie u głównego bohatera, czyli alkoholika. Autor przełamuje te blokady i podpowiada rozwiązania. To mogą już być również terapie prowadzone częściowo zdalnie, co na pewno pomoże w podjęciu tego, najtrudniejszego, pierwszego kroku. Sam prowadzi też ośrodek terapii uzależnień "Strefa Trzeźwości", a z racji swojej przeszłości, posiada nie tylko umiejętności nabyte podczas kursów, ale przede wszystkim duże pokłady empatii ułatwiającej pełne zrozumienie problemu. 

Mądra, praktyczna i jednocześnie dająca nadzieję książka "Esencja alkoholizmu, deficyt bliskości" może być pierwszym etapem do zrozumienia problemu, który jest niestety jedną z najczęstszych, śmiertelnych "chorób cywilizacyjnych" w Polsce, choć często skrzętnie ukrywaną i niechętnie nagłaśnianą w mediach z oczywistych względów ekonomicznych.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej

Tytuł: Esencja alkoholizmu, deficyt bliskości

Autor: Krzysztof Jaźwiec

Wydawnictwo : WFW

Liczba stron: 164

Oprawa miękka

 

Komentarze