wtorek, 20 czerwca 2017

Rośliny. Zwietrzęta. Spotkania z przyrodą.


Dzisiaj przykład, jak dobre książki nie tracą na swojej wartości przez lata.
Wydawca już na pierwszych stronicach informuje nas, że przewodnik powstał z myślą o tych, którzy lubią odpoczywać wędrując po lasach, łąkach, miedzach, polach, zagajnikach, nadrzecznych skarpach zaroślach oraz innych ciekawych miejscach. Lubią obserwować otoczenie, a zwłaszcza rozpoznawać i umieć nazwać napotkane rośliny. Po prostu kochają przyrodę.
Taki wstęp dotyczy części roślinnej, ale i przewodniku dotyczącym zwierząt możemy właściwie powiedzieć to samo. Są to książki dla ludzi kochających przyrodę, ciekawych jej i obserwujących jej piękno.
Rozpoczynamy wstępem, a w nim skondensowana wiedza na temat budowy rośliny, kształtów liści, typów kwiatostanów oraz owoców. Wszystko przepięknie zilustrowane. Rysunki przywodzą na myśl lata szkolne, a więc dla niektórych powtórka, a dla innych wspomnienie młodości. ;)
Świetny pomysł dotyczy podziału kolorystycznego opisanych roślin. Na brzegu każdej strony znajdziemy barwę, w jakiej kwitną nasze roślinki. Są więc strony z kolorem żółtym, czerwonym, niebieskim, białym.

Każda roślina ma swoją łacińską nazwę, opis, informacje o czasie kwitnienia, miejscach występowania oraz ciekawostkę na swój temat. Do tego oczywiście wspaniałe zdjęcia, na których niejednokrotnie rozpoznacie kwiaty, widziane na co dzień, przed domem, blokiem, w parku czy na pobliskim skwerze. Wszystko to jest dookoła nas, ale nie zawsze potrafimy nazwać takie rośliny i właściwie niewiele o nich wiemy.
Druga książka dotyczy zwierząt. Tutaj kolorowy podział wyznaczają: ssaki, ptaki, gady, płazy i ryby.
W przewodniku znów fantastyczne zdjęcia (wrażenie robią zwłaszcza ptaki i motyle, które, jak wiadomo nie tak łatwo uchwycić w locie :), łacińskie nazwy, dokładne opisy i to, co warto wiedzieć.

Niejednokrotnie przewodnik przydaje się podczas rozpoznania ptaków, przy karmniku, na drzewie, czy na krzewie przed oknem.
Zdarza się nam po powrocie ze spaceru, kartkować nasz ulubiony przewodnik, by odnaleźć osobnika widzianego na gałęzi lub w trawie. Do tego motyle, owady, chrząszcze, ryby i inni mieszkańcy naszych łąk, lasów i parków. Wspaniała pomoc, kompendium fachowej wiedzy, do tego czysta przyjemność i zachęta do obcowania z przyrodą. A kiedy już kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt gatunków nauczymy się rozpoznawać, uwierzcie, wielu znajomych może być pod wrażeniem. To wcale nie jest takie oczywiste w naszym dzisiejszym świecie, gdzie nawet nasza rodzima przyroda staje się miejscem egzotycznym i nieznanym, jak dawniej amazońska dżungla...


Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Rośliny. Zwierzęta. Spotkania z przyrodą.(dwupak  w kartonowej oprawie); Autor: Inga Szwedler, Zbigniew Nawara, Wilfried Stichmann, Erich Kretzschmar ;
Wydawnictwo Multico. Oprawa miękka, foliowana. 398stron (Rośliny) 448stron (Zwierzęta.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu.

Lekcje życia, jeśli w ogóle takie "brać", to tylko od mistrza życia. A okazuje się, że jest ich wielu. Są różni, wśród nich wie...