Spowiedź w szkole świętych



Spowiedź w szkole świętych
Spowiedź jest najbardziej osobistą rozmową, jaką przeprowadzamy z osobą, często przez nas nieznaną. To moment największej szczerości i otwartości na drugiego człowieka. Oczywiście, jeśli podchodzimy do tematu w sposób prawidłowy i zgodny z założeniami samego sakramentu pokuty. Samo przygotowanie do spowiedzi, przeprowadzenie rachunku sumienia to proces, jakiego uczymy się w bardzo młodym wieku. Przygotowując się do pierwszej spowiedzi mamy przecież ledwie osiem czy dziesięć lat. Ta rozbieżność wynika zarówno ze zmian, jakie zaszły w ostatnich latach, jak i różnicy wieku dzieci w klasie, ale i tak jest to wiek dziecięcy, bardzo wczesnej młodości, kiedy ani o świecie, ani o sobie nie wiemy prawie nic. Co więcej nasze pojmowanie Boga i religii jest także mało dojrzałe i świadome. Dlatego tak ważne jest, by o sakramencie pokuty rozmawiać również i w późniejszych latach. Analiza swojego postępowania, poznanie siebie i odniesienie własnego życia do zasad, których naucza religia katolicka oto cele, jaki powinien stawiać przed sobą ktoś pragnący bliskości Bożej łaski.
Jak przeprowadzić rachunek sumienia, jak się spowiadać, o czym mówić i w jaki sposób oraz jak właściwie rozumieć zadośćuczynienie Bogu i ludziom. Wiele pytań, które stawiamy sobie co jakiś czas, przed pójściem do konfesjonału, w tej książce zostanie wyjaśnione i łatwiej nam będzie przygotować się do tej niezwykłej w charakterze rozmowy ze spowiednikiem.

Potrzeba publikacji takich książek istnieje tym bardziej, że nam, jako dorosłym wydaje się wstydliwym zadawanie niektórych pytań księdzu. Mamy wrażenie, że powinniśmy przecież już o tym wiedzieć, a co więcej wychowując dzieci, z całą świadomością i pewnością, przekazywać im swoją wiedzę. A przecież my też mamy swoje mniejsze lub większe wątpliwości. 
  
Prawdziwa pokuta nie ogranicza, lecz otwiera...

Wiele wiadomości i przemyśleń znajdziemy na temat postu, jałmużny i pokuty, która wcale nie musi kończyć się po odmówieniu zalecanej przez spowiednika formuły modlitwy. Znajdziemy również konkretne przykłady i porównania, "lekkości" grzechu oraz jego wpływu na nasze życie i zachowanie w przyszłości; wyznaniu grzechu musi towarzyszyć wyjawienie jego najważniejszych okoliczności.

Ujmujący fragment o rozpoznaniu stanu własnej duszy, zawiera również zaskakująco nowoczesne, modnie dopasowane słownictwo, czego po tej książeczce akurat się nie spodziewałam; ...Jeśli więc chcemy wiedzieć, czy jesteśmy w stanie Bożej łaski, czy nie (czy "zalogowaliśmy się do źródła życia")....

Znajdziemy również praktyczne porównania dbałości o ciało i duszę, jak choćby: 

"A gdybyś wpadł w błoto, pobrudził ręce, twarz, ubranie, czy czekałbyś z oczyszczeniem... Czemuż więc nie uczynisz tego samego dla swojej duszy?Czemu pozwalasz, by upływały tygodnie i miesiące, nim pomyślisz o jej uleczeniu, obmyciu...?"

Równie przejmującymi są rozdziały o grzesznikach, czyli zwyczajnych ludziach, podobnych do nas; nie wstydźmy się, że jesteśmy grzesznikami...Cytaty wielu świętych, ich myśli i wypowiadane lub pisane słowa, towarzyszą nam co rusz i napawają dodatkową nadzieją na to, że podążamy właściwie, nawet, jeśli błądzimy: 

"Szczęściem jest dla mnie, żeś mnie upokorzył, dzięki temu zacząłem wierniej przestrzegać Twoich przykazań"

"Grzechy, jakie się nam przydarzają, często pociągają za sobą wielkie akt cnoty, której inaczej nie mielibyśmy okazji praktykować i dlatego Bóg te grzechy dopuszcza".

 Często przywoływane teksty znanych Świętych, mają też jednak tę trudniejszą do zrozumienia stronę. Przyznaję, że akurat lektura tych fragmentów jest dla mnie zawsze najbardziej wymagająca koncentracji i bywa, że powtórnego czytania. To słowa wypowiadane często językiem archaicznym, którego zrozumienie jest już samo w sobie trudne, a cóż powiedzieć o samym omawianym problemie, przysparzającym zwykłemu człowiekowi tyle wątpliwości. 
Niemniej w tej książce odnalazłam przewodnictwo w sprawach, o których niełatwo się rozmawia, niektóre z odpowiedzi padły wręcz automatycznie, a nawet wyjaśniły to, o czym nie zawsze wiemy, że jest aż tak istotne. Rozdziały zawierające odpowiedzi, na najczęściej padające pytania świadczą tylko o tym, że wciąż warto zgłębiać nie tylko nasze sumienia, duszę, świadomość, ale i uczyć się prawdziwie kochać Boga, bo w tym cała nasza potęga i wartość życia. 
Jak powiedział święty Paweł: "Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra"
I na zakończenie słowa, które powinny towarzyszyć nam na co dzień:  

"Pokora to realizm: sam z siebie nie mogę nic, z Bogiem mogę wszystko"!

 
Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)
Logo
Tytuł: Spowiedź w szkole świetych Autor: o. Max Huot de Longchamp Wydawnictwo: PROMIC. oprawa miękka. 230 stron.
 

Komentarze