Oddać serce


Najlepsze książki to te, z którymi nie tylko spędzisz przyjemne chwile, przeniosą Cię w miejsca, gdzie pragnąłbyś się znaleźć, umiejętnie wprowadzą w klimat i wydaje Ci się, że właśnie tam jesteś z jej bohaterami, ale co niezwykle istotne, pozostawią po przeczytaniu ślad w Twojej duszy. Ślad, który może pozytywnie wpłynąć na Ciebie samego. 
Mam przed sobą taką właśnie powieść. Obyczajowa, o emocjach, życiu, ludziach z problemami. Standard? Poniekąd też, ale wystarczy parę początkowych stron i zostaniecie wciągnięci całkowicie w świat Megan i Crystal, bliźniaczek, przeczących tezie o nierozerwalności tak bliskiego rodzeństwa. One wcale nie "współodczuwają", nie przebywają ze sobą non stop, a co więcej niestety potrafią nawet nie kontaktować się ze sobą latami. Smutne, ale wynikające z ich dzieciństwa przeżycia, odcisnęły piętno na relacji bliźniaczek. Niedawno przekroczyły trzydziestkę i można niektóre sprawy podsumować. Nie jest to typowe tworzenie tabeli z dokonaniami, ale bardziej przegląd tego, co wyszło nie tak, jak powinno. Dlaczego i czy można jeszcze coś naprawić? Los właśnie szykuje dla nich ogromną niespodziankę.
Megan jako dziecko ciężko zachorowała i po przeszczepie ma nowe serce, a jego dawczynią była młoda dziewczyna, której plany mimowolnie zaczynają dotyczyć również jednej z bliźniaczek. Ponad dwadzieścia różnych punktów do wypełnienia, plan dalekich podróży, w których wszystko może się zdarzyć. Zobaczyć Machu Picchu, Paryż,Australię i Rafę Koralową, Mur Chiński, Londyn czy zwiedzić irlandzki zamek, a może pocałować nieznajomego w deszczu. Zdradzę, że jest w książce nawet element podziwu i dla naszego kraju, a opisy towarzyszących podróży wydarzeń to także zagrożenia czyhające na samotne kobiety czy też miłe niespodzianki, jakie czekają podczas poznawania nowych osób i miejsc.
Megan walczy ze swoimi lękami, martwi się zarówno o zdrowie, jak i sam sposób realizacji zadań, których do tej pory nigdy nie wykonywała, zamknięta w bezpiecznej przestrzeni z najbliższymi osobami. Jej siostra bliźniaczka - Crystal, nieoczekiwanie wyraża chęć wzięcia udziału w tej niezwykłej eskapadzie dookoła świata. Jakie są powody tego nagłego zainteresowania losami Megan? Prośba matki, aby zajęła się "słabszą" siostrą, czy może własne problemy, od których chciałaby uciec?

Podczas podróży zwiedzicie wraz z Megan i Crystal wszystkie kontynenty i poznacie największe atrakcje naszego globu, ale przede wszystkim zrozumiecie emocje, z którymi na co dzień zmagają się obie kobiety. Wbrew pozorom, ustabilizowane, samodzielne życie zawsze zdrowej, zorganizowanej i przebojowej Crystal, wcale nie jest sielanką. Kariera, sukcesy zawodowe, kochający mąż, apartament w Nowym Jorku, wszystko się zgadza, a jednak coraz bardziej zaczynają być widoczne "rysy na szkle", które dostrzegamy, niczym skazy na zaparowanej tafli lustra. 

Podróż bliźniaczek to z jednej strony wspaniały czas poznawania swoich najbardziej osobistych marzeń oraz pokonywania ograniczeń, jak też okazja do naprawienia popełnionych w przeszłości błędów, wyjaśnienia nieporozumień i rozpoczęcia tego, co najlepsze.
Jak przystało na powieść, która zdecydowanie poruszy kobiety, jest miejsce na miłość. Caleb to przystojny mężczyzna i przyjaciel Megan jeszcze z czasów leczenie szpitalnego, a jego dobre rady i wsparcie są naprawdę bezcenne. Oto pochwała szczerości uczuć, podejmowania walki z lękami przeszłości i obaw o przyszłość oraz bycie sobą tu i teraz i wybierania tego, co jest najlepsze w mądry sposób, próbowanie nowych rzeczy i spełnianie najbardziej skrytych marzeń.

Poznajcie Megan i Crystal, dwie kobiety, które pokażą Wam swój odmienny świat i życie, trudne, ale i piękne w różnych jego aspektach. Gwarantuje, że spędzicie nie tylko przyjemne chwile i wybierzecie się w mentalną podróż dookoła świata, ale i nabierzecie chęci do realizacji swoich marzeń. Może nawet przypomnicie sobie własne wycieczki w te same miejsca, ale też jestem pewna, że odezwie się w Was niejedna nuta, którą może skrzętnie ukrywacie przed sobą i światem. Może to będzie ten pierwszy krok, inspiracja i motywacja, aby zmienić coś na lepsze? Podobnie, jak zrobiły to bliźniaczki. Kto wie....

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Oddać serca Autor: Lindsay Harrel
Wydawnictwo DREAMS oprawa: miękka. 368 stron

Komentarze