Spowiedź: uzdrowienie duszyTytuł książki jest często kwintesencją jej zawartości i w tym przypadku całkowicie sprawdza się to założenie. Uzdrowienie to słowo najczęściej kojarzone z dolegliwościami fizycznymi, tymczasem autor doskonale przedstawia nam proces uleczenia duszy człowieka. 
Jednym z pierwszych, niezbędnych "zabiegów" leczniczych jest właśnie tytułowa spowiedź. Książka nie jest podręcznikiem, który nakazuje i poucza, ale w umiejętny sposób prowadzi nas przez sam sakrament pokuty i pojednania. Nie jest to również traktat moralizatorski, po którego lekturze moglibyśmy odczuwać poczucie winy, czy wstyd, jeśli nie żyjemy tak, jak przestawiono w jego treści. Autor w sposób subtelny zachęca do działania i przedstawia nam cały proces uzdrowienia duszy, jako coś, co czego warto dążyć, dla własnego dobra. Czas poświęcony dla życia duchowego to chwile, w których można zyskać to, co najważniejsze. Porównania do procesu leczenia zdrowia ciała, podkreślone są nawet słownictwem, nawiązującym do "oddania się pod opiekę Boskiego lekarza tak samo, jak dbając o kondycję fizyczną, regularnie korzysta się z konsultacji lekarskiej"

Ta książka może poprowadzić każdego człowieka w kierunku pojednania z Bogiem, nawet, jeśli nie przystępował do spowiedzi przez wiele lat, a zachętą niech będzie jedna z myśli, przytoczonych przez autora: "nie ma nikogo tak niegodziwego i winnego, kto nie powinien być pewny przebaczenia, jeśli tylko jego żal jest szczery". 
Losy ludzkie są bardzo różne. Pojawiają się błędy, przewinienia, porażki duchowe. Potem często wstyd i poczucie winy, ale też czasem i pycha, zaniedbania oraz nieusatanne dążenie do tego, co jeszcze bardziej oddala od Boga. W książce czytamy, że "grzech jest nieuporządkowaniem". "wykroczeniem przeciw rozumowi, prawdzie, prawemu sumieniu", "przedkładaniem własnej woli nad wolę Boga, działaniem według własnego widzimisię", "odrzuceniem, któremu towarzyszy swoista wzgarda". Wszystko to działa na niekorzyść człowieka, który będąc "wewnątrz" wydarzeń, ma znacznie ograniczone pole widzenia. Jeśli zdarzy się, że któregoś dnia ma szansę spojrzeć z innej perspektywy, spróbować zmienić swoje życie, to ta książka idealnie poprowadzi go we właściwym kierunku. Pomoże zawrócić na szeroką i jasną drogę prawdy i uczciwego życia. Takie przykłady, znane z życia można by mnożyć. Każdy słyszał o nawróceniach nawet najbardziej zatwardziałych grzeszników. To przykłady na cuda, jakich można doznać w życiu i najlepszy sposób oddziaływania Bożej miłości, która potrafi skłonić do lepszego postępowania, a "Boże przebaczenie staje się źródłem nowych łask i szczodrych dobrodziejstw".

Każdy, kto przystępuje do spowiedzi, zna jej podstawowe warunki, jednym z nich jest żal za grzechy, ale autor podkreśla znaczenie jego motywacji. Żal doskonały zwany żalem z miłości i żal niedoskonały, wynikający bardziej z ludzkiego lęku przed potępieniem. Jak dokonać w sobie takiego duchowego postępu, by żałować w sposób doskonały? W jaki sposób usłyszeć swój wewnętrzny głos sumienia, który w obecnych czasach, często jest skutecznie zagłuszany różnymi sygnałami dochodzącymi z zewnątrz? Odpowiedzi znajdziecie w tej publikacji. No i oczywiście praktyczna strona spowiedzi - przygotowanie się do sakramentu, przebieg rozmowy z kapłanem, pokuta i zadośćuczynienie. Na czym powinno polegać, jak je właściwie wykonać. Wszystko to, co budzi wątpliwości oraz odpowiedzi na pytania, jakie nasuwają się często przed czy po spowiedzi. 
Książka jest przeznaczona zarówno dla osób, które chcą się nawrócić albo niedawno powróciły do praktykowania wiary chrześcijańskiej, jak też dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej i dokładniej przeżywać sakrament pokuty i pojednania z Bogiem. Porady i wskazówki, wyzwalają chęć pełniejszej i szczerej spowiedzi, pomagają we właściwym przygotowaniu się do niej i rozwiewają wiele wątpliwości.

Który z praktykujących katolików czytuje Katechizm Kościoła Katolickiego? Sądzę, że niewielu, a w tej książce niejednokrotnie pojawiają się odniesienia do tego zbioru ważnych zasad. Czy każdy z chodzących na coniedzielną mszę świętą, wie, że grzechem głównym jest nie tylko gniew, pycha, zazdrość czy lenistwo ale i znużenie duchowe? To tylko jeden z wątków, bowiem każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie, o czym może zapomina, nie wiedział albo bardzo chciał zapytać, lecz dotąd nie było okazji. 
Przesłanie, jakie niesie cała treść, można podsumować kilkoma z wielu, przemawiających do wyobraźni cytatów na temat uzdrawiających "właściwości" spowiedzi: "Skutki, choć niewidzialne, są niezwykle istotne dla naszego życia i zdrowia naszej duszy. Doświadczamy przemiany usposobienia wewnętrznego, ponieważ spowiedź przynosi pokój i pogodę sumienia wraz z wielką pociechą duchową, innymi słowy przywraca nam radość (...) Dzięki nim dusza doznaje uzdrowienia i zyskuje nową witalność. (...) Ów duchowy dobrostan można porównać do dobrego samopoczucia, które odzyskujemy po wyjściu z choroby lub dzięki podjęciu właściwej terapii(...) Radość po spowiedzi dodaje nam skrzydeł, koi duszę, przywracając jej energię i męstwo, pobudza do gorliwości w życiu duchowym."
Te wspaniałe wizje dotyczą oczywiście szczerej i wypływającej z głębi duszy, rozmowy z kapłanem i chęci do pojednania. Czego warto życzyć każdemu człowiekowi, a ta książka może w tym skutecznie pomóc.
W ostatnim rozdziale książki znajdziemy wzór rachunku sumienia, treść podstawowych modlitw i coś, co można nazwać popularnym określeniem "fakty i mity" na temat spowiedzi, czyli najczęściej pojawiające się opinie na temat tego sakramentu.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Spowiedź: uzdrowienie duszy Autor: Didier van Havre Wydawnictwo: Promic  Oprawa miękka, 198 stron.

Komentarze