Legendy chrześcijańskie


Legendy, podania i baśnie. To gatunki, do których rzadko sięgamy, po ukończeniu pewnego wieku. Zazwyczaj kojarzone z latami dzieciństwa, są przywracane w pamięci, jeśli pojawiają się w domu dzieci, a może nawet wnuki. Są oczywiście osoby, kochające ten fantastyczny świat i cieszące się nim na co dzień choćby w postaci gier, ale przeciętny czytelnik raczej rzadko po nie sięga. A ja ostatnio przekonałam się, że warto odmienić schematy.
"Legendy chrześcijańskie", czyli opowieści, które mogły się wydarzyć, ale tego potwierdzić nie możemy. Podobnie, jak historie dotyczące polskich rodów królewskich czy innych bohaterów, znanych z legend poznawanych w dzieciństwie. Jest jednak wątek, który pozwala uwierzyć w ich istnienie. To fakt, że postacie pojawiające się w legendach, znamy również z innych przekazów.
Czy wiedzieliście, że okres średniowiecza był złotą erą legendy chrześcijańskiej? Czas jawiący się nam, jako ponury i taki, w którym żyło się ciężko i podejrzewam, iż raczej mało kto chciałby się tam przenieść, posiadając magiczną moc podróży w czasie. W tym właśnie okresie powstało ich wiele, a jaki jest efekt, możecie sprawdzić w tej książce. Od razu uprzedzam, nie będzie trudnego słownictwa i treści dotyczących wyłącznie walk rycerskich. Książkę czyta się bardzo dobrze. Oczywiście. często mamy do czynienia z opowieściami, których bohaterowie żyją gdzieś w pobliżu Świętej Rodziny, czy samego Jezusa. Poznajemy też legendy o znanych świętych. Tym bardziej historie te wciągają i pokazują ludzi, którzy byli w miejscach niezwykłych i w czasie, o którym mówimy dzisiaj, że był wyjątkowy. A czy oni sami zdawali sobie z tego sprawę? Wielu tak, inni nie, jak to ludzie...

Legendę o świętym Mikołaju słyszałam nieraz, ale nigdy w takiej wersji. To dobra okazja, do podzielenia się tą opowieścią z dziećmi. Legendy o znanych świętych, zaskakują i potwierdzają wyjątkowość tych postaci. A jedną z bardziej pouczających jest historia Czwartego Mędrca, który nie zdążył dołączyć do orszaku Trzech Króli. To niesamowita i niezwykle mądra opowieść, w której możemy odczytać pełen obraz chrześcijańskiej postawy. Arteban żył "obok" Jezusa i poszukując Go wszędzie, wciąż nie mógł trafić na Jego ślady, a jednak sposób, w jaki spędził ten czas był najlepszy,, o czym sam dowiaduje się przy końcu swojej ziemskiej podróży.

"Artabanowi własne życie jawiło się jako dość jednostajne i bezbarwne. Było ono jednak podobne do czółenka tkackiego, które wciąż tę samą przebiega drogę, wlokąc za sobą nić to szarą, to błękitną, to znów szkarłatną, i dopiero gdy droga jego dobiegnie końca, gdy zdejmiemy z warsztatu tkaninę, widzimy całość wzoru pełną krasy".

Zaskakujące zakończenie i symboliczna obecność Artebana w momencie, kiedy wszystko się kończy i wszystko zaczyna, daje do myślenia. A to dopiero pierwsza z wielu niesamowitych legend.
Niektóre z nich są przeznaczone zdecydowanie dla dorosłych czytelników, innymi możecie podzielić się z dziećmi. Święta Zyta, której pewnego dnia pomogła grupa aniołów. Święta Genowefa, która przetrwała w wyjątkowo trudnych warunkach w lesie wraz ze swoim dzieckiem. Pojawiają się i postacie kontrowersyjne, jak święta Taida, nawrócona nierządnica. Czym jest wieczność, jak może wyglądać i czy zwątpienie uczy? O tym przekonał się pewien mnich, podczas kontemplacji.

Naprawdę warto przeczytać te historie, bo świat z pozoru wmyślony, ma wszelkie cechy, aby istnieć naprawdę. Symbolika zdarzeń i mocno charakterystyczne postacie każą zatrzymać się choć na chwilę i skłaniają do refleksji. A często wskazując właściwą drogę, pomogą niejednemu z nas uporać się z dylematami, jakie zdarza się napotykać w naszym, codziennym, realnym życiu.
Życzę miłej lektury i zachęcam, tym bardziej, że książka składa się z pojedynczych opowieści, niezobowiązujących do poświęcania im długiego czasu. Wystarczy kilkanaście minut, aby wspaniale wyciszyć się podczas czytania. Całość podzielona na rozdziały dotyczące legend o Jezusie, Matce Bożej, Świętych i o różnych bohaterach, daje możliwość wyboru tematu i powracania do ciekawych cytatów.
Co do wydania, chyba nie muszę tłumaczyć, bo każdy bibliofil zachwyci się taką okładką. Dodam tylko, że oczywiście jest twarda, format świetny do czytania, a sama książka może być wspaniałym prezentem. Również dla samego siebie! ;)
 
Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Legendy chrześcijańskie Autor: praca zbiorowa. Wyboru legend dokonali ks.Stanisław Klimaszewski MIC, Luigi Santucci. 
Wydawnictwo Promic oprawa: twarda. 472 strony.
Do kupienia tutaj - w księgarni wydawnictwa
Do kupienia tutaj - w księgarni wydawnictwa Logo

Komentarze

Publikowanie komentarza