Bez marnowania. Kuchnia ZERO WASTE

 

 

Jutro będzie pomidorowa, zrobiona z rosołu z wczoraj...:). Oczywiście, że będzie! Pomidorową uwielbiam i nie mam nic przeciwko, ale bez obaw, mogą być również inne zupy, których przepisy zamieszczono w tej książce. Nie zabraknie też klasycznych mielonych, przepisu na pasztet i deserów z białek, które nie zostały wykorzystane do pieczenia. Trochę zaskoczyły mnie chipsy z liści kalafiora, ale może właśnie po to czytamy takie książki, żeby dowiedzieć się czegoś nietypowego?...

Tutaj znajdą swoje dania także wszyscy, którzy poszukują dobrych receptur na bazie wegańskiego jajka. Chodzi oczywiście o przepisy z aquafaby, czyli wody, która pozostaje po gotowaniu ciecierzycy lub innych roślin strączkowych. Jest więc biszkopt z aquafaby, są bezy, a także czekoladowy mus czy majonez z aquafaby. Dla mnie bomba, bo zawsze miałam obawy co do użycia surowych jaj do wszelkiego rodzaju potraw i deserów.


 

Jak przechowywać produkty żywnościowe w lodówce i poza nią? Jak przedłużać ich trwałość. Suszenie żywności, mrożenie, wekowanie na gorąco, kiszenie i inne metody znane od lat, ale częściowo zapomniane i nie wykorzystywane na co dzień, mogą się naprawdę przydać! Jak przygotować swoje domowe mrożonki i zaoszczędzić czas i pieniądze? Jak wykonać praktyczne i funkcjonalne pojemniki, torebki i woreczki? To multiprzewodnik, który przyda się każdej pani domu.

Jest trochę informacji, które bezwzględnie każdy powinien poznać! Kojarzycie bisfenol (BPA)? Młodzi rodzice zapewne tak, bo niedawno rozpętała się prawdziwa burza na temat używania tej niezdrowej substancji w butelkach do karmienia niemowląt. Teraz cały świat powraca do tradycyjnych szklanych butelek, a my powinniśmy też zwrócić uwagę na inne przedmioty z plastiku, w których przechowujemy żywność. Toksyczne substancje mogą bowiem przenikać do różnych produktów i dań, zwłaszcza, jeśli mają one wyższą temperaturę lub odczyn kwaśny czy zasadowy. Autorka podpowiada nam, co oznaczają poszczególne symbole na plastikowych opakowaniach, wiec szybko poznacie tajemniczo brzmiące nazwy i rodzaje substancji. Sprawdźcie to koniecznie w swoich kuchniach!


 

W kuchni "zero waste"  jak wiadomo liczy się dobre planowanie zakupów, posiłków i sprawdzanie terminów spożywania kupionych produktów. W tej ostatniej kwestii poznacie zasady opisów "najlepiej spożyć przed" oraz "najlepiej spożyć do".

Jeśli ktoś jeszcze nie robił własnego, domowego masła, to właśnie tutaj znajdzie podpowiedzi i inspiracje. Przy okazji można też dowiedzieć się, jak upiec domowy chleb z pozostałej maślanki lub smaczne placuszki bananowe. Zrobicie też domowy makaron, majonez, sosy, pasty, konfitury owocowe, zakwas z buraków a także syrop na przeziębienie. A więc wszystko jest naprawdę świetnie wykorzystywane - zgodnie z tytułem "zero waste"! Ponadto znajdziecie przepisy na zapiekanki, czy pizzę, która jak wiadomo również historycznie wywodzi się z linii potraw typu "coś z tego, co mamy w domu". Są też przepisy na tarty czy muffinki, a ponadto dowiecie się, jak wykorzystać czerstwy chleb. Polecam do czytania, ale przede wszystkim do stosowania!

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Bez marnowania. Kuchnia ZERO WASTE

Autor: Anna Lena Lesz 

Oprawa miękka

Liczba stron:280

Do kupienia w księgarni wydawnictwa.

Wydawnictwo RM

Komentarze

  1. Przykładam dużą wagę do tego, aby nie marnować jedzenia, więc to książka dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam! U mnie też ten egzemplarz będzie na na półce najczęściej używanych książek :)

      Usuń

Prześlij komentarz