Nauki o doskonałości chrześcijańskiej

 

 

Zacznę od razu od tego, że sięgnęłam po książkę wybierając jej tytuł przypadkowo, a okazała się rozwiązaniem problemu, z którym nie mogłam sobie poradzić już od kilku miesięcy...I właściwie to powinno wystarczyć, jeśli ktoś pyta, czy warto ją przeczytać.

Oczywiście nie mogę powiedzieć, że to książka, którą czyta się z lekkością, szybko i bez większego zaangażowania. Tak zresztą nie działa żadna z lektur zajmujących nasze myśli na dłużej i głębiej. Nie każdy rozdział trafi w sedno, ale większość to treść, której jako chrześcijanie po prostu nie powinniśmy przeoczyć w swoim życiu. 

Napisana przez Antonio Rosminiego, zawiera 6 ważnych reguł doskonałości chrześcijańskiej i naprawdę wciąż jest aktualna. Bazując na Piśmie Świętym, autor wyjaśnia nam jego praktyczną rolę w codzienności. Gwarantuje Wam chwilę zadumy i przemyśleń, które podniosą nie tylko na duchu, ale i dodadzą odwagi i być może podobnie, jak we mnie, pomogą pokonać pewne przeszkody, które pojawiły się w życiu. A co najważniejsze pomogą zrozumieć wiele rzeczy i spojrzeć na nie z właściwej perspektywy. 

Wśród reguł znajdziecie tę o zaufaniu Opatrzności Bożej, o pokorze, modlitwie, jak i o stosunku do Boga i ludzi. Znalazłam w nich także odniesienia do już przerabianych kiedyś tematów, ale to tylko utrwaliło wiedzę i potwierdziło raz jeszcze znajomy przekaz. Choćby ten o sile spokoju i milczenia, które znam już z czytanej jakiś czas temu "Pochwały milczenia":

"Dlatego chrześcijanin, który chce być doskonały będzie się oddawał samotności, milczeniu i ciągłym zajęciom (...) Będzie praktykował milczenie, starając się nie wypowiadać zbędnych słów, czyli takich, jakie nie służą zbudowaniu jego samego ani bliźniego oraz nie okazują się konieczne ze względu na obowiązki i potrzeby życiowe. Wreszcie chrześcijanin będzie się stale oddawał zajęciom, aby przenigdy mu się nie zdarzyło, że zmarnuje choćby odrobinę czasu. Będzie często myślał o tym, że czas jest nie zwykle cenny, że nieodwracalnie przepadają te chwile, które mu umykają, kiedy nie czerpie z nich korzyści dla duszy; że również z tych chwil będzie musiał drobiazgowo rozliczyć się przed Bogiem, jako z talentu, który został mu powierzony"...

Cytat długi, ale bardzo chciałam go przytoczyć. Czytając tę niewielką książeczkę, zaznaczyłam takich fragmentów kilkanaście, aby w odpowiednim momencie do nich powracać. I kierując się powyższą zasadą związłości wypowiedzi, powinnam już kończyć, więc zachęcam Was bardzo do sięgnięcia do tej naprawdę mądrej i wartościowej lektury, otwierającej wiele horyzontów i pokazującej drogi, którymi powinniśmy kroczyć jako chrześcijanie praktykujący, a nie tylko "czysto teoretyczni"...


Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Nauki o doskonałości chrześcijańskiej

Autor: Antonio Rosmini

Wydawnictwo: PROMIC

Oprawa miękka, 144 strony

Do kupienia w księgarni wydawnictwa  

Komentarze

Prześlij komentarz