Zabytkowe klasztory w Małopolsce. Przewodnik

 

Klasztory są miejscami, do których nie wszyscy zawsze mają dostęp. Warto więc wykorzystać okazję, aby zajrzeć do ich środka i dowiedzieć się, jak wygląda codzienność za murami tych historycznych budowli. W tym przewodniku poznamy też wiele historycznych faktów oraz ciekawostek dotyczących samych mieszkańców klasztorów. Liczne zdjęcia pozwolą Wam wręcz namacalnie poczuć atmosferę tych niezwykłych miejsc.

Dla wielu osób hinduskie kadzidełka i medytacja proponowana przez joginów jest formą relaksu i wyciszenia. Na mnie podobnie działa zapach tradycyjnie stosowanego w kościołach kadzidła i polifoniczny chorał gregoriański. Może to dziwne, a może po prostu wynika z bliższej mi kultury i tradycji chrześcijaństwa. Zresztą dzięki dostępowi w sieci do muzyki wszelakiej, sami możecie wsłuchać się w niezwykłe dźwięki scholi Opactwa Benedyktynów w Tyńcu i sprawdzić to działanie.W przewodniku po klasztorach Małopolski znajdziecie między innymi opowieści o wspomnianym Tyńcu, Miechowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Bieczu czy Szczyrzycu. Odwiedzamy klasztory prowadzone przez franciszkanów, bonifratów, benedyktynów, bernardynów, a także norbertanki i benedyktynki. Wspaniałe fotografie wnętrza kaplic i kościołów, jak i miejsc, do których na co dzień nie mamy wstępu, pozwalają nam poczuć tę niezwykłą atmosferę wyciszenia i spokoju, jaki panuje zazwyczaj za murami klasztorów. 

 

W tekście znajdziecie wiele pojęć, których co prawda nie używamy na co dzień, więc mogą być niezrozumiałe, ale na końcu książki jest słowniczek, który poprowadzi przez wszystkie zawiłe terminy. Zatem dowiecie się kim jest Ksieni i że "latarnia" oraz "luneta" to określenia stosowane w klasztornej architekturze. Mensa też ma zupełnie inne znaczenie, niż to, które większość z nas kojarzy. Stalle stojące w prezbiterium skojarzycie ze śpiewem, o którym pisałam już wcześniej. Zajrzymy także do refektarza kilku z klasztorów i dowiemy się, jak to jest z tymi posiłkami i słynną klasztorną kuchnią bogatą w zdrowe produkty i dania.

Jeśli nie byliście w żadnym z prezentowanych w przewodniku miejsc, zachęcam i szczerze polecam. Ja zwiedzałam dwa z nich, ale już wiem, że nie wykorzystałam w pełni swojej obecności w tych miejscach. Teraz dowiedziałam się kilku ważnych rzeczy, które warto było sprawdzić i obejrzeć. Dlatego polecam przewodnik podczas planowania wyjazdu w niezwykłe miejsca Małopolski

Klasztory to jedne z tych budowli, w których można poczuć specyficzną atmosferę, charakterystyczną dla miejsc modlitwy i skupienia, ale też ducha kultury, historii i sztuki, bo te budowle stoją od wielu wieków na polskiej ziemi i niejedno już widziały. A to, że przy okazji możecie obejrzeć w klasztorze kolekcję kilku tysięcy minerałów, w tym odłamek meteorytu albo kupić wytwarzane przez zakonników piwo, nalewki, miód czy mieszanki aromatycznych przypraw to już wartość dodana do takiej wycieczki. 


Na zakończenie każdego z opisów znajdziecie także wykaz okoliczny atrakcji i obiektów, które warto zobaczyć podczas wizyty w danym rejonie Małopolski. Oczywiście możecie także zarezerwować pobyt w domach gościnnych, które znajdują się przy niektórych klasztorach. Polecam!

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Zabytkowe klasztory w Małopolsce. Przewodnik

Tekst: Marcin Pielesz

Wydawnictwo: Jedność

Liczba stron: 272 

Oprawa: miękka Komentarze

Prześlij komentarz