Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne

 Dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem

Są takie książki, które czyta się z zaciekawieniem, ale nie wywołują większych emocji i potrzeby zmian. Są i te, przy których z niecierpliwością przekładasz kolejne strony, aby jak najszybciej móc dowiedzieć się wszystkiego, co potrzeba i od razu zacząć działać według poznanych wskazówek. Ta, o której napiszę dzisiaj, należy do drugiej grupy. 

Przedstawiam poradnik i rzeczowe kompendium wiedzy na temat profilaktyki zdrowia psychicznego. Chociaż książkę "Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne" znajdziecie też w dziale kuchnia, diety i przepisy.  Napisana przez psychiatrę, który od wielu lat zajmuje się hobbystycznie ....rolnictwem. Tak, to nie pomyłka. Uprawia warzywa, owoce i różnego typu zioła i przyprawy, jak też hoduje drób (dowiadujemy się również, że nawet podczas pisania tej książki w jego gospodarstwie wykluwały się z jajek nowe kurczęta -  ;) ). Dr Drew Ramsey mieszka wraz z rodziną w wielopokoleniowym domu z dala od miasta i dojeżdża do Nowego Jorku jedynie do pracy. To tradycja, którą zapoczątkowali jego rodzice wyprowadzając się na prowincję i zakładając przydomowy ogród warzywny, sad itp. aby nie tylko cieszyć się spokojnym życiem, ale i próbować stać się samowystarczalnym w produkcji żywności.

Tym wstępem chciałam nakreślić Wam pewien profil osobowości autora, bo odgrywa on w treści na pewno niemałą rolę. Naturalne produkty, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie nie powinny dziwić, ale w kolejnych rozdziałach dowiecie się, jak bardzo oddziaływują również na kondycję mózgu. Pierwsza i najważniejsza chyba wiadomość to, że:

"Naukowcy dowiedli, że mózg, podobnie jak reszta organizmu, rozwija się aż do starości"

Pamiętacie z lekcji biologii, czym jest hipokamp? To mały obszar mózgu w kształcie konika morskiego, określany jako centrum pamięci. Przez wiele lat słyszeliśmy o tym, ze u dorosłych osób nie może tworzyć nowych komórek i najzwyczajniej w świecie, kurczy się wraz z wiekiem. Tymczasem okazuje się, że u osób spożywających zdrowe pokarmy wchodzi w tak zwany "tryb rozwoju", czyli staje się silniejszy i pozwala mózgowi na pracę na najwyższych obrotach. Zwiększają się także właściwości obronne, chroniące mózg przed atrofią, która wpływa na zaburzenia nastroju.

Drugą ważną sprawą jest fakt, że możemy naprawdę przewidzieć problemy i im zapobiegać, obserwując ogólny stan naszego zdrowia. Liczy się zarówno kondycja jelit - tak to kolejna ciekawostka - Mikrobiota, czyli różnorodne bakterie i mikroorgnizmy żyjące w przewodzie pokarmowym, bardzo istotnie wpływają na naszą wewnętrzną "komunikację" między narządami. Kolejną niezwykle ważną sprawą jest dbanie o redukcję stanów zapalnych, jakie pojawiają się z różnego powodu - również w wyniku permanentnego stresu. W nich tkwi ogromna siła, która może znacząco wpływać również na pojawienie się depresji i lęków. Sprawdźcie grafikę, a wszystko stanie się jasne...

 

Czy lewa strona diagramu nie przypomina Wam czegoś, co przeżywaliśmy przez ostatnie 2 lata?!?...

Poznacie także "konkurencję" dla spopularyzowanej przez media serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Nazywa się BDNF i jest specjalnym typem białka występującym w ośrodkowym układzie nerwowym. Autor używa nawet określenia "cudowny nawóz dla mózgu" (widać, że rolnictwo przenika również do jego zawodowego świata medycyny ;) ). Podobno w warunkach laboratoryjnych nawet niewielka ilość BDNF inicjuje powstawanie nowych połączeń w mózgu. A my sami możemy jeść ogólnie dostępną żywność, która wspomaga produkcję BDNF. Jak pisze dr Ramsey - "Moc spoczywa na czubkach naszych widelców".

To wspaniałe, że w tak prosty sposób możemy wpływać na stan zdrowia fizycznego jak i psychicznego naszego organizmu, dostarczając mu odpowiedniej żywności. Zajrzycie więc koniecznie do tego poradnika. Fachowa i przystępnie przedstawiona wiedza, pozwoli zrozumieć podstawowe zasady działania mózgu, a holistyczne podejście do tematu nauczy, jak dbać o siebie i bliskich. 

W książce nie brak również odpowiedzi na pytania związane z problemami podczas leczenia. Jak wspomagać ten proces, czego unikać i w jaki sposób radzić sobie z brakiem motywacji czy nieprawidłowymi nawykami. Jest także garść informacji o suplementach diety, "zachodnim" sposobie odżywiania, a także alergiach czy diecie wegetariańskiej.

W części teoretycznej znajdziecie też graficzne przedstawienie wielu procesów i zależności. To pomaga i ułatwia zapamiętanie tego, co najważniejsze. Nie przeraża zbyt specjalistycznym słownictwem, a przy tym zachęca do działania. Dynamiczny sposób przekazu, przenosi nas także do części praktycznej, czyli konkretne przepisy, jak i plan diety, którą możemy rozpocząć już dziś.

Nutripsychiatria to nie jest marketingowy sposób na wykorzystywanie naiwności ludzi, lecz dziedzina, która ma zaplecze w postaci wielu badań naukowych oraz przykładów z przeszłości i teraźniejszości. Dieta śródziemnomorska jest tutaj tematem przewodnim, a sprawdzając kondycję zdrowotną i wiek, jakiego dożywają mieszkańcy tych rejonów, łatwo zrozumieć dlaczego. 

Jak wiadomo proste sposoby wpływania na nasze zdrowie, dla wielu osób wydają się aż za proste, aby były skuteczne, a innym zwyczajnie przeszkadzają, bo obnażają pewne mechanizmy działania rynku. Ja jednak wierzę, że niektórym z Was spodobają się tak, jak mnie. Polecam serdecznie!

Książka "Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne" jest dostępna na stronach TaniaKsiążka.pl

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne

Tekst: Dr Drew Ramsey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Liczba stron: 334

Oprawa: miękka



Komentarze

Prześlij komentarz