Święty John Henry Newman


To książka o człowieku niezwykłym, o którym już dzień po jego śmierci, świecka prasa napisała:

"Jednego możemy być pewni - że pamięć o tym czystym i zacnym życiu niedokniętym rzeczami tego świata przetrwa bez względu na to, czy Rzym kanonizuje Johna Henry'ego Newmana, czy też nie, będzie on kanonizowany w pamięci ludzi różnych wyznąń w Anglii - przetrwa jako święty."

Brytyjski teolog, pisarz i filozof żył przez niemal cały XIX wiek (1801-1890), a swoją codziennością dowiódł, iż można być zarówno wybitnym intelektualistą, jak i kimś, kto nie zapomina o zwyczajnym życiu i ludzkich problemach. W Birmingham założył oratorium, odwiedzał chorych i ubogich, pogrążonych w smutku, a także opiekował się więźniami. Realizował więc szeroko pojętą posługą kapłańską. Kiedy zmarł, tysiące ludzi zgromadziło się wzdłuż trasy konduktu pogrzebowego. 

Początkowo Anglikanin, prosił o przyjęcie do Kościoła katolickiego, w którym odnalazł swoje miejsce. W swoich pracach teologicznych wskazywał na potrzebę spotykania Boga, jako Osoby w naszych przeżytych doświadczeniach i głębi religijności, do której powinniśmy dążyć każdego dnia. Jego zamierzeniem było przedstawienie wiary chrześcijańskiej tak, aby "przenikała" serc ludzi i dokonywała "rewolucji" w ich życiu. A dowodem na istnienie Boga, było dla J.H.Newmana - sumienie...To właśnie w słyszanym wewnętrznie "głosie sumienia" odnajdywał poczucie moralne i poczucie obowiązku, a także "wewnętrznego Nauczyciela", który wydaje mu autorytatywne nakazy. Bo, jak mawiał nie wystarczy "posiadać sumienie", ale przede wszystkim "słuchać jego głosu".

Dużo odwołań do nauk papieża Jana Pawła II, jak i Benedykta XVI, pozwoli nam jeszcze bardziej zbliżyć się do realnego świata i samej postaci J.H.Newmana.

To był bez wątpienia wyjątkowy człowiek. Dowiecie się tego z niewielkiej książeczki, która pozornie zawiera krótką treść, a w praktyce na pewno musicie poświęcić jej więcej czasu, aniżeli standardowej publikacji mącej tę samą liczbę stron. Napisana przez specjalistę w dziedzinie teologii dogmatycznej stanowi materiał pracy naukowej. Autor napisał doktorat z personalistycznej eklezjologi Newmana (osobiście nawet nie wiem, co oznacza ten zwrot). To "stety" i "niestety" dla tej książki. Może bowiem stać się zbyt "mocnym" tekstem dla przeciętnego czytelnika (jak na przykład dla mnie), ale również  ma szansę zmotywować do głębszego poznawania istoty religijności. Szczerze się przyznam, że chwilami stałam po środku - ciekawość i szansa na rozwinięcie swoich pokładów myślowych z jednej strony, a z drugiej moja "małość" i brak stricte teologicznego obycia. 

Zachęcam jednak do tego, aby próbować zmierzyć się z tym stosunkowo małym opracowaniem biografii - wielkiego dorobku życiowego, bo warto wiedzieć więcej o takich postaciach. Na zakończenie, znajdziecie Memorandum o Niepokalanym Poczęciu Maryi - J.H.Newmana w wersji oryginalnej (j.angielski) oraz w tłumaczeniu na język polski.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Święty John Henry Newman

Autor: Ks. Bogumił Gacka MIC

Wydawnictwo: PROMIC

Liczba stron: 126

Oprawa miękka.

Do kupienia w księgarni wydawnictwa Promic

Komentarze