Jak żyć w rytmie pór roku

 Rytuały self-care w duchu ajurwedy

Medycyna chińska oraz indyjska to bezcenne źródło wiedzy o zdrowiu i życiu w zgodzie z naturą. Książka "Jak żyć w rytmie pór roku" skupia się na hinduskiej ajurwedzie, która uczy, jak żyć w zgodzie z porami roku i uzyskać wewnętrzną równowagę, opanowanie i spokój, a co za tym idzie również zdrowie. Już na samym początku, autorka pisze o tym, że inspiracją dla jej życia i obecnej pracy, była publikacja o tytule: "Życie bez starości, młode ciało, ponadczasowy umysł". Czyż nie jest to najlepsza zachęta do tego, aby zagłębić się w kolejne rozdziały i jak najszybciej wprowadzić zdobytą wiedzę w codzienne życie?

Wybierając książkę "Jak żyć w rytmie pór roku" w księgarni internetowej w dziale zdrowy tryb życia, wiedziałam o niej niewiele, ale również przyciągnął mnie jej tytuł. Znalazłam w niej swojego "osobistego trenera i doradcę", "przewodnik o zdrowiu i diecie" oraz wspaniały "organizer" z jakim łatwiej zaplanować nie tylko dzień czy tydzień, ale i cały rok. 

Indie nie są wprawdzie bliskie naszej kulturze bycia, zwyczajom, religii czy rytuałom, ale warto zaczerpnąć z ich wieloletnich doświadczeń to, co pasuje do nas - Europejczyków, zapędzonych i zachłyśniętych zdobyczami zachodniej cywilizacji. W treści znajdziecie przede wszystkim test na określenie indywidualnych potrzeb Waszego organizmu, czyli w tym przypadku identyfikacji z "doszą". Są to trzy podstawowe typy o nazwach vata, kapha i pitta. Dzięki temu, łatwiej będzie Wam dostosować zarówno dietę, ćwiczenia oddechowe i aktywność fizyczną, aby uzyskać optymalny stan umysłu i ciała. Autorka nie obiecuje, że natychmiast przywrócimy wymarzoną równowagę, błyskawicznie schudniemy czy pokonamy wszystkie przeszkody w kilka dni czy tygodni. Naturalne procesy zachodzą powoli, ale są trwałe i zapewniają to "coś", co pozwala omijać wiele sezonowych problemów, przeciążeń organizmu w okresach przejściowych, a przede wszystkie łatwiej radzić sobie z codziennością zawodową i prywatną. I co najważniejsze, po prostu cieszyć się życiem w pełnej zgodzie z naturą i wykorzystując jej dobra.

Zdobycze technologiczne pozwalają oszukiwać naturalne pory roku i dawać nam złudzenia, których jak się okazuje, nie przyjmuje najlepiej nasz organizm. Nienaturalny chłód latem, dzięki klimatyzacji, zbyt ciepłe środowisko, wytwarzane przez ogrzewanie centralne zimą, całoroczny dostęp do pożywienia rozgrzewającego, jak i ochładzającego, dzięki globalnemu systemowi dostaw w handlu międzynarodowym. Mało zróżnicowana dieta, składająca się z ulubionych czy wysokoprzetworzonych produktów, która pozbawia nas bezcennej bakterii jelitowych, wzmacniających naszą odporność. To tylko kilka, prostych przykładów, jakie dają nam do zrozumienia, że próbujemy oszukiwać naturę - niestety chwilami - z marnym dla nas skutkiem.

Ajurweda skłania nas do wykształcenia w sobie nawyków sezonowych, czyli zachowań, które będą odpowiednie na każdą z pór roku. Są one przypisane do trzech dosz (vata to jesień i zima, kapha to wiosna, a pitta - lato). Mają także odniesienie do 5 żywiołów : przestrzeni i powietrza, wody i ziemi oraz ognia i wody. Kiedy rozwiążecie test dotyczący Waszej doszy, dowiecie się także paru informacji na temat swoich predyspozycji, typowych dolegliwości, jak i ewentualnych zagrożeń przy zaburzonej równowadze wewnętrznej. Tutaj znajdziecie nawet przyjazne dla siebie kolory, zapachy czy inne elementy, które na co dzień są w naturze i mogą pomagać odzyskiwać spokój i równowagę.

W kolejnych rozdziałach pojawiają się natomiast konkretne przepisy kulinarne i dotyczące preparatów leczniczych (również popularnego "olejku złodziei", który podczas pandemii stał się prawie nieosiągalny). Są też propozycje ćwiczeń i aktywności fizycznej oraz sposoby na radzenie sobie z dolegliwościami zdrowotnymi. Jest także rozdział dotyczący medytacji, ale oczywiście biorąc pod uwagę różnice kulturowo - religijne, można ją zamienić na inną formę wyciszenia, czasu harmonii i wewnętrznego odpoczynku. Każda z pór roku jest także opisana w oddzielnym rozdziale, jako sezon pełen możliwości do wykorzystania. Poznacie też dobre, jak i niezdrowe połączenia składników diety czy reguły dotyczące efektywnego snu i relaksu. 

Autorka przygotowała także sezonowe listy zakupów i przepisy na poszczególne pory roku, a na zakończenie - kilkanaście przydatnych adresów internetowych, z których możecie skorzystać, aby jeszcze bardziej zgłębić wiedzę. Zachęcam więc do poznania swojej doszy i życia w zgodzie z rytmem ajurwedy, a tym samym Matki Natury! 

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Jak żyć w rytmie pór roku

Tekst: Susan Weis - Bohlen

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Liczba stron: 276

Oprawa: miękka

Komentarze

Prześlij komentarz