Poczuj się lepiej

 Jak dobrze jeść, by dobrze żyć


Podtytuł książki, od razu skojarzył mi się z powiedzeniem: "jesteś tym, co jesz", więc sięgnęłam po nią z dużą ciekawością. Co jeszcze można napisać o zdrowym odżywianiu i stylu życia? 

Co nieco już wiem, ale zawsze chętnie poszukuję nowości na ten temat, więc jeśli nawet są to "powtórki", to nic nie stoi na przeszkodzie, aby lepiej się utrwaliły albo nawet przypomniały o sobie. Zasady, jakie proponuje w swojej publikacji autorka (dietetyczka kliniczna) urzekły mnie swoją prostotą i mądrością już od pierwszych stron książki. 

"Mądre żywienie powinno być przede wszystkim proste" i to pod różnym względami, zarówno sposobu przetwarzania produktów jak i paru innych rzeczy. Jak dopasować indywidualną dietę i czy zawsze jest potrzebna porada specjalisty?

"Zanim sięgniesz po leki suplementy, spróbuj zmienić menu" - przy obecnym zalewie reklam tego typu produktów, taka porada powinna być powtarzana niczym mantra.

"Wypróbuj jeden nowy przepis tygodniowo" - to coś dla miłośników różnych kuchni. Czemu by nie skosztować czegoś nietypowego, a jednocześnie wzbogacić swoją domową ofertę dań o zdrowy posiłek.

"Częściej gotuj w domu". Ta porada nie tylko będzie korzystna dla naszego organizmu, ale i portfela. ;)

"Spij spokojnie" - tutaj ważna jest rutyna, a że dobry sen wpływa korzystnie na wygląd, to chyba nie trzeba nikogo długo zachęcać.

"Pij kawę" - Tak - to wspaniała wiadomość. A dlaczego? Bo kawa zawiera przeciwutleniacze, opóźniające starzenie komórek organizmu, co zmniejsza między innymi ryzyko choroby Alzheimera.


Poznacie też zdrowe wersje różnego typu produktów oraz ich zamienniki. Które oleje wybierać i dlaczego? Jakie wartościowe przekąski jadać zamiast tych powszechnie stosowanych (czytaj: z intensywną reklamą medialną). Co z cukrem? 

Sporo treści poświęcono również ogólnym zasadom zdrowego trybu życia. Ruch i wysiłek fizyczny to nie tylko intensywne ćwiczenia na zewnątrz czy w sali gimnastycznej albo siłowni. To też różne formy aktywności, które możesz praktykować w swoim domu. Jakie badania kontrolne warto zrobić i czego się z nich dowiemy? Ważny jest także rozdział o dolegliwościach, tych bezpośrednio związanych z odżywianiem (refluks, zgaga, problemy jelitowe), jak i takich, na które jedzenie wpływa pośrednio i nie od razu (np migrenę czy kondycję skóry i włosów)

Podsumowaniem książki jest rozdział z krótkimi, skondensowanymi odpowiedziami na wiele pytań, a wśród nich takie, które padają najczęściej jak i niszowe. Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu albo nałogu jedzenia słodyczy jak też wyjaśnienie tego, czy dieta może wpływać na rozwój depresji.

Bardzo przyjazny układ graficzny i pastelowa kolorystyka wprowadza ład i jednocześnie optymizm, którego potrzebujemy, aby rozpocząć naszą nową ścieżkę. Motywacja jest? Zatem do dzieła, bo książka może być Twoim najlepszym przyjacielem i doradcą!

Polecam!

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej

Tytuł: Poczuj się lepiej

Autor: Dr Wanda Baltaza

Wydawnictwo: Foksal - Buchmann

Liczba stron: 216

Oprawa twarda


Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Napisana mądrze i interesująco, bez zbędnych trudnych wyrażeń.

      Usuń

Prześlij komentarz