Domowe warzenie piwa

 

 

Wino i nalewki to trunki, których wyrób w domu wydawał mi się oczywisty, ale z piwem wcale nie było tak samo. Miałam wrażenie, że do tego typu produktu potrzebne są nie tylko specjalne surowce, mało dostępne dla przeciętnego człowieka no i urządzenia, wielkie kadzie czy szczególne warunki temperatury i wilgotności do jego wytwarzania. Okazuje się, że byłam w dużym błędzie...

Jak łatwo i tanio zbudować domowy mini browar to informacja, która pojawia się już na okładce tej książki. Dzięki niej można nie tylko poznać kolejne etapy warzenia piwa, ale też dowiedzieć się, jakich surowców szukać, które z nich zapewnią odpowiedni smak czy jakość napoju. 

W kilkunastu rozdziałach mamy szczegółowe opisy, zdjęcia i grafiki ułatwiające zrozumienie całego procesu domowej produkcji. Są też tabele porównawcze i wykresy, które usystematyzują wiedzę. Fermentacja, zacieranie, klarowanie, filtrowanie czy rozlewanie piwa do butelek i beczek nie będzie już mieć przed Wami tajemnic. Przygotowano też rozdział na temat dokładnego czyszczenia używanego sprzętu.

Dowiecie się jakiej wody najlepiej używać i w jaki sposób sprawdzić a nawet zmienić jej parametry, aby powstało piwo najlepszej jakości. Tak samo szczegółowo opisano surowce, w tym zboża, słód, owoce czy cukier, drożdże i syropy.

Opisy piwa czeskiego, niemieckiego, angielskiego, irlandzkiego, a przede wszystkim w podziale na jasne i ciemne, znajdziecie pod koniec książki, gdzie znajduje się też krótki historyczny rys tego popularnego na całym świecie napoju alkoholowego. 

W tej książce są też porady, wskazówki i różnego rodzaju informacje na temat nietypowych sytuacji, które mogą mieć miejsce podczas wytwarzania piwa w domu. Odpowiedzi na pytania: dlaczego piwo jest mętne albo dlaczego piwo się nie pieni? Okazuje się też, że w piwie może dojść do infekcji bakteryjnej a nieprawidłowa fermentacja może być spowodowana atakiem grzybów.

Czym jest brzeczka, co to jest metoda dekokcji czy próba jodowa? Jakich naczyń potrzebujemy i ile miejsca w domu, aby rozpocząć domowe warzenie piwa? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź właśnie w tym poradniku. Jeśli więc przedkładacie jakość nad ilość - warto podjąć wyzwanie i spróbować sił w domowym minibrowarze!

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej

Tytuł: Domowe warzenie piwa

Autor: Richard Lehrl

Wydawnictwo RM

Liczba stron: 162

Oprawa miękka



Komentarze

  1. Mam w rodzinie osobę, która interesuje się tego rodzaju tematami, więc kupię ten tytuł na prezent.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz