Spójrz na świat inaczej

 

Podtytułem tego poradnika jest "Odkryj rzeczywistość, która zależy wyłącznie od Ciebie". To taka mała podpowiedź już na wstępie, bo zasady są naprawdę mało skomplikowane, ale my - jako ludzie - lubimy sobie czasem utrudniać życie. Często zupełnie bezwiednie. Bywa też, że zbyt głęboko wchodzimy w problemy, na jakie nie mamy wpływu, zapominając jednocześnie o tym, co do nas należy.

Jedną z takich rzeczy jest przeżywanie - zbyt intensywne i czasochłonne - wiadomości z mediów. Wszechobecny dostęp do nich, pozornie może ułatwiać codzienność, ale kiedy zagłębimy się w temat, okaże się, że zwyczajnie przeszkadzają nam w życiu. 

Autor rozpoczyna swoją książkę od ważnych słów Dalajlamy i nie można ich tutaj nie przytoczyć:

"Człowiek poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości".

Krótko i na temat. 

Każdy z nas zderzył się kiedyś z tak zwanymi "realiami życia". A jeśli tak, jak pisze autor są to wyłącznie schematy narzucane przez innych? Zachęca nas nie tylko do przejęcia świadomej kontroli swojego stosunku do rzeczywistości, ale też pozostanie na zawsze "dorosłym dzieckiem", pełnym optymizmu, działającym samodzielnie i wykorzystującym korzystny potencjał zdarzeń.

Istnieje tak zwany efekt "ławicy ryb", który sprawia, że pod wpływem tłumu zatracamy swoją indywidualność. Pamiętajmy o tym, bo taka ławica może być prowadzona przez nieodpowiednich ludzi, a my zyskując w niej pozory spokoju i bezpieczeństwa, tracimy unikalność. Relacje muszą być zdrowe, dla Ciebie osobiście. Ciągłe pouczanie i wydawanie instrukcji przez układy i systemy sprawia, że stajesz w szeregu przeciętnych osób, które niewiele oczekują od życia, ponad to, co oferuje im "prowadzący ławicę". 

Jak kierować się umysłem, a kiedy słuchać języka swojej duszy? O tym mówi nam jeden z rozdziałów, który można zaliczyć do najbardziej istotnych w tej książce. Umysł bez duszy nie jest w stanie stworzyć czegoś nowego, odróżniającego się od wcześniejszych dokonań ludzkości. To dusza zapewnia oryginalność i unikalność, to dzięki niej wychodzą na świat rzeczy wielkie i nowatorskie. Z jej podpowiedzi korzystali słynni artyści i wynalazcy. Gdyby polegali wyłącznie na logice umysłu, ich praca spełzła by na niczym lub osiągnęła bardzo mierne, przeciętne efekty.

Przyjmowanie stereotypów i norm narzucanych przez układy, czy to edukacyjne czy dotyczące pracy zawodowej i życia prywatnego, często są skutkiem przekonań pochodzących z dzieciństwa.  To wówczas kształtuje się wiele zasad codziennego życia i myślenia. Warto zrobić sobie prywatny remanent i sprawdzić, czy naprawdę jesteśmy zadowoleni z naszego obecnego życia. Jeśli są pola do zmiany, to w tym poradniku, znajdziecie kilka ćwiczeń wspomagających rozpoczęcie nowego sposobu myślenia. 

Świat nie jest ani dobry, ani zły, bo to my nadajemy znaczenie sytuacjom i zjawiskom. Interpretujemy je w zależności od aktualnego nastroju. Najczęściej dostosowujemy też życie do rzeczywistości, bo tak jesteśmy nauczeni. A gdyby tak zrobić na odwrót? Czy to możliwe? Sprawdźcie koniecznie, w rozdziale o otwieraniu się na zmiany postrzegania. Poznacie też siłę nawyków, ale i pragnienia oraz jak radzić sobie z porażkami. Życiowe role to kolejny z ciekawych tematów. Jaką przyjmujesz zazwyczaj? Wojownika, fatalisty, a może oczekującego? Jesteśmy reżyserami, scenarzystami i aktorami w jednym, co daje niezmierzone pole do działania. A co sprawia, że czujemy się ograniczani? Strach przed porażką, przesądy, doświadczenia z przeszłości, brak pewności siebie czy może opinie innych ludzi? Na każdą z tych odpowiedzi, znajdziecie rozwiązanie. Autor poświęca też cały rozdział na czyhające pułapki w drodze do naszego celu. Daje sporo przykładów i praktyczne wskazówki.

Całość poradnika Piotra Klimka to zbiór przemyśleń i wniosków, które przydadzą się każdemu z nas. Współczesny świat zalewa nas nie tylko lawiną ciągłych informacji, bardziej lub mniej ważnych, ale i przekazem destrukcyjnym, powodującym zaburzenia harmonii życia. Dlaczego? Jest kilka odpowiedzi na to pytanie, ale główną na pewno jest chęć kontroli i posiadania wpływu na to, co myślimy oraz w jaki sposób reagujemy. Na tej bazie pracuje przecież cały świat marketingu i sprzedaży, więc jakby na to nie spojrzeć, interesy zazwyczaj prowadzą w kierunku pieniędzy, które ktoś chce na nas zarobić. Zatem, czy nie warto wypracować w sobie nowego sposobu spojrzenia na świat? Warto! Bo to nasze życie, każda jego godzina i sekunda. Po nas przyjdą następni. Pokażmy więc, że jest szansa przeżyć je tak, jak chcemy!

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej

Tytuł: Spójrz na świat inaczej

Autor: Piotr Klimek

Wydawnictwo : Novae Res

Liczba stron: 278

Oprawa miękka


 

Komentarze