🌴
Dla wielu osób spoza kontynentu afrykańskiego, kraje znajdujące się na nim wydają być bardzo podobne do siebie. Piękne krajobrazy, niesamowita fauna i flora w rezerwatach przyrody, ziarna kakaowca, kawy, egzotyczne owoce i gorący klimat. Pojawia się oczywiście temat biedy, bezradności społecznej i tym podobne informacje. Nie znamy natomiast zbyt wiele faktów z historii ani nie dociekamy całej prawdy, o której główne media tak niechętnie lub wcale nam nie donoszą. Teraz mamy przed sobą książkę jedyną w swoim rodzaju, pełną mocnych i często wręcz niewiarygodnych historii. Niestety wszystkie one miały miejsce właśnie tam - na kontynencie afrykańskim.
Jedną z pierwszych przykrych prawd, odkrywanych na kolejnych kartach, są statystyki. Miliony (!) osób siłą przesiedlanych ze swoich rodzinnych domów i ludzi, którzy zginęli wskutek prowadzonych walk bratobójczych jak i z kolonialistami. Ci ostatni będą z nami przez cały czas czytania tej książki i ten fakt wzbudza chyba najwięcej nieprzyjemnych uczuć. Niestety, podręczniki, z których uczy się historii w świecie zachodnim, przedstawiają nam kolonizację Afryki w świetle niemal samych dobrodziejstw; wprowadzaniu cywilizacji, pomocy humanitarnej czy rodzaju misji, niekoniecznie chrześcijańskich, ale i o nich tutaj mowa. A jaka jest prawda?
Wystarczy przez chwilę zastanowić się nad słowami, które czytamy, że ktoś z Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemiec albo Francji "odkrył" jakiś afrykański kraj. Wyrażenie "odkrył" jest tutaj słowem kluczem, bo nazywając to po imieniu, po prostu wkroczyli w życie ludzi, żyjących na tamtej ziemi od wielu pokoleń. Zatem jak to nazwiemy tak prawdziwie i szczerze?
🐫
Kolonizatorzy, niewolnicza praca, dominacja białych osadników i podejmowanie decyzji o losach całych narodów gdzieś, na jakichś konferencjach i innych politycznych forach z dala od samej Afryki. Jakim właściwie prawem? Dowiemy się więc też o licznych powstaniach, buntach i próbach odzyskiwania niepodległości, bo plemiona afrykańskie choć celowo skłócane, w pewnych momentach próbowały wspólnie zawalczyć o siebie.
Afryka to ogromny kontynent z liczną populacją ludności. Większość czytelników kojarzy wakacyjne kierunki jak Seszele czy Mauritius, ale niewielu zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób potraktowano mieszkańców tych rajskich wysp oraz innych afrykańskich krajów. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której małżeństwo z dzieckiem wyprawia się na sąsiedni archipelag, na wizytę u lekarza i nie ma jak wrócić do domu, bo w tym czasie ich wyspa została przejęta przez "białych dobroczyńców" na egzotyczną bazę dla swoich wojsk? Mężczyzna na wieść o tym dostaje zawału i umiera. Ale my, gdzieś daleko od nich, żyjący w "cywilizowanym świecie" otrzymujemy komunikaty o potrzebie utrzymywaniu stabilności i bezpieczeństwa w rejonie Afryki, które mają wszystko tłumaczyć. Do granic wytrzymałości opanowano również wyzysk człowieka, handel ludźmi czy przejmowanie rządów w ich krajach, siłą, korupcją albo za pomocą intryg.
🐘
W tej książce każdy rozdział to historia o jednym z 54 przedstawionych państw. Autorki pochodzą z Afryki, ale wychowywały się poza tym kontynentem, dlatego ich spojrzenie na te problemy jest szczególne. Prowadzą również podcasty w mediach społecznościowych. Dzięki nim mamy możliwość zagłębienia się w problemy, które wielu chciałoby przemilczeć. Poznajemy słynne kobiety przywódczynie, które wsławiły się w bardziej lub mniej pozytywny sposób, jak i męskich władców krajów, bardzo często samozwańczych i działających często (delikatnie ujmując) w mało szlachetny sposób. Dlaczego wciąż ktoś z zewnątrz próbuje zarządzać tak ogromnym kontynentem, jakby sami jego mieszkańcy mieli z tym kłopoty i czy rzeczywiście sami tworzą te problemy? Bogactwa naturalne i ogromne możliwości Afryki to coś, co jest jej skarbem jak i niestety jej odwiecznym przekleństwem.
Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej
Tytuł: Afryka. Opowieści o wszystkich krajach kontynentu
Autor: Astrid Madimba, Chinny Ukata
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Liczba stron: 350
Oprawa miękka
Gatunek: literatura faktu
Komentarze
Prześlij komentarz