Dieta antyrakowa

 Przepisy na zdrowe życie

Na zdrowie człowieka mają wpływ różne czynniki, ale jednym z najważniejszych jest odpowiednia dieta stosowana na co dzień. Jak ją skonstruować, aby pokrywała zapotrzebowanie na istotne składniki odżywcze, a jednocześnie wzmacniała ochronę przed chorobami, również tymi cywilizacyjnymi? 
 
Do tej pory poznałam już kilka książek Agaty Lewandowskiej. Dotyczyły zarówno diety wzmacniającej odporność, żywieniu w cukrzycy jak i chorobie Hashimoto. Autorka przygotowała też poradnik z przepisami na młodość. "Dieta antyrakowa" to kolejna publikacja z praktycznymi poradami oraz kulinarnymi propozycjami, które można wprowadzić do swojego codziennego menu.

Tradycyjnie, rozpoczynamy od poznania głównego problemu. W jaki sposób powstają nowotwory i jaki jest stopień ryzyka poszczególnych odmian tej choroby? Jakich składników nie może zabraknąć w diecie oraz konsekwencje nadmiaru niektórych z nich. Czego nie jeść i które produkty omijać szerokim łukiem?
Autorka podpowiada, które substancje chronią organizm przed nowotworami. Cała prawda o kwasach tłuszczowych omega 3, polifenolach, błonniku czy probiotykach i prebiotykach. Czym są antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze? Zwalczają niebezpieczne wolne rodniki i reaktywne formy tlenu, zapobiegają narastaniu stanów zapalnych i mutacjom komórek. To jedne z najważniejszych składników, które znajdziesz głównie w żywności pochodzenia roślinnego. Dlaczego witamina D jest tak bardzo ważna i uniwersalna w działaniu i czy cukier naprawdę można nazwać "białą śmiercią"?


Na czym smażyć potrawy i czy w ogóle to robić? Tutaj zdania są podzielone, a autorka reprezentuje grupę dietetyków, polecających produkty, które wywołują ostatnio dużo kontrowersji. Niezaprzeczalnie w tym temacie jest spór, który łatwo zauważyć, ale trudniej rozwiązać - zwłaszcza, nam konsumentom - i wybrać to, co rzeczywiście jest zdrowe. Przyznaję, że w tej kwestii nie wiem, co lepsze, a co faktycznie szkodliwe i jak bardzo. Olej kokosowy? Masło klarowane? Smalec? Olej rzepakowy? Te artykuły mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników jak i ostrych przeciwników.

Kolejną dyskusyjną sprawą są dla mnie KISZONKI. Autorka umieściła je na liście produktów, których spożycie należy zdecydowanie ograniczyć. Jako główną wadę podała dużą zawartość soli. Nie wiem, co Wy o tym myślicie, ale ja - akurat w tej kwestii - mam mieszane uczucia.

Z książki dowiecie się, które witaminy i minerały są bardzo ważne w diecie antynowotworowej oraz wiadomości o tym, w jakich produktach naturalnych jest ich najwięcej.  
Jeden z rozdziałów poświęcono też na omówienie diet takich, jak azjatycka, śródziemnomorska, wegetariańska czy DASH
 
Na zakończenie oczywiście zestaw rozmaitych przepisów na śniadania, obiady, kolacje, soki czy koktajle. Przygotujcie się więc na nadchodzący sezon owocowo-warzywny, aby jak najlepiej wykorzystać drogocenne właściwości naszych polskich produktów z ogrodów, pól, łąk i lasów! Sprawdzą się między innymi aronia, owoce leśne, truskawki, porzeczki, maliny, jagody, jabłka, a także jarmuż, czerwona kapusta, rzodkiewka czy czosnek. Wśród polecanych dań są wersje posiłków mięsnych jak i wegetariańskich, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
 

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej

Tytuł: Dieta antyrakowa

Autor: Agata Lewandowska

Wydawnictwo RM

Liczba stron: 222

Oprawa miękka

Komentarze